Służby wojewody świętokrzyskiego kwaterują uchodźców z Ukrainy. W Ostrowcu nie ma już miejsc

Uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Ostrowca nie znajdą już miejsca w hotelu Accademia, gdzie kwaterowani byli w ramach pomocy państwa.

Niestety – na teraz – samorządy same nie mogą kierować uchodźców do miejsc, gdzie mogliby znaleźć kwaterunek. – My wskazaliśmy kilka obiektów, do których można by było kierować potrzebujących, ale po trudnych rozmowach dostaliśmy zgodę na 60 miejsc w hotelu Accademia. Wszystkie już zostały zajęte, hotel jest pełen. Wystąpiliśmy o utworzenie kolejnych miejsc w zajeździe Leśne Kąty, ale takiej zgody nie mamy. Wszystkich uchodźców, którzy chcą skorzystać z instytucjonalnej pomocy, odwozimy do miejsc wyznaczonych przez wojewodę – mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. W nocy pracownicy starostwa przewieźli trzy osoby do wskazanego przez wojewodę Centrum Edukacyjnego w Wólce Milanowskiej.

– Jeśli będzie potrzeba zwiększenia takiej liczby miejsc w Ostrowcu Świętokrzyskim, to myślę, że jest to do ustalenia w drodze rozmów – mówi Marzena Chodakowska, rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego. Podkreśla, że nowe punkty będą uruchamiane w zależności od potrzeb. – Jeśli dostajemy informację, że z granicy kierowane są do nas kolejne osoby, to kolejne punkty są uruchamiane i mamy zapewnioną na tę chwilę taką pulę miejsc, która odpowiada potrzebom, zabezpiecza tę liczbę osób, które trafiają do województwa świętokrzyskiego – dodaje. Informuje też o całodobowej infolinii, gdzie należy zgłaszać uchodźców, potrzebujących zakwaterowania. Zgłaszać takie potrzeby można pod numerem telefonu – 41 342 17 39.

Z kwaterunków finansowych przez państwo w regionie korzysta obecnie około 700 osób. Marzena Chodakowska przyznaje, że uchodźców z Ukrainy w województwie jest więcej niż tych, które ulokowano przez urząd wojewódzki. Albo przyjeżdżają do swoich znajomych i bliskich, albo są przywożeni przez mieszkańców, którzy chcą pomóc i oferują własne mieszkania, domy czy pokoje. Ci, którzy przyjęli Ukraińców u siebie nie mają gwarancji, że otrzymają rządowe, finansowe wsparcie.
Rząd zapowiada, że będzie pracował nad przepisami, które to umożliwią.

/mag/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia