W starostwie powiatowym działa punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy

W starostwie powiatowym uruchomiony został punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Mogą tam zarejestrować swój pobyt i uzyskać pomoc, w tym zakwaterowanie z wyżywieniem, pomoc medyczną, prawną i psychologiczną.

– Punkt ten obsługują osoby ze znajomością języka ukraińskiego i angielskiego i w zasadzie działa całodobowo – mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. Punkt otwarty jest w godzinach pracy urzędu, czyli od 7.30 do 15.30. Wizytę warto wcześniej umówić telefonicznie, dzwoniąc na numer, 730 911 922. Po 15.30 pomoc uzyskać można pod numerem 730 911 922.

W punkcie rejestrują się pierwsze osoby. – Jeżeli te osoby nie zostały zarejestrowane na granicy to mogą się zarejestrować u nas. My te dane później wysyłamy do sztabu w Kielcach. To pozwala na przykład na uzyskanie bezpłatnej pomocy medycznej. Wszystkie podmioty opieki zdrowotnej mają obowiązek udzielać opieki medycznej osobom, które przybywają do nas z Ukrainy w godzinach, w których pracują, a więc u nas do 18. Po tej godzinę opiekę tę przejmuje Nocna i Świąteczna Opieka – mówi starosta Dębniak.

Uchodźcy z Ukrainy, po zarejestrowaniu się mogą liczyć na zakwaterowanie z wyżywieniem. Koszty te pokryć ma państwo. Obecnie przygotowanych jest około czterdziestu dwu i trzy-osobowych pokoi w hotelach Leśne Kąty i Accademia. – Liczba to może ulec zwielokrotnieniu – podkreśla starosta, przypominając, że także gminy powiatu zgłaszały wojewodom takie miejsca dla uciekających z Ukrainy kobiet i dzieci.

Pomoc prawną przybyłym świadczy Nieodpłatny Punkt Pomocy Prawnej w Starostwie Powiatowym, pomoc psychologiczną Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przy ul. Żeromskiego. W punkcie są też informowani o miejscach, gdzie otrzymać mogą środki ochrony i żywność. A takie zbiórki prowadzi w Ostrowcu już nie tylko Polski Czerwony Krzyż, wpierany przez liczne organizacje, przedsiębiorców, szkoły i prywatne osoby.
Na osiedlu Słoneczne zbiera i wydaje dary utworzony przez Fundację Aktywnych Mam Punkt Pomocy Wzajemnej.

Z informacji, jakie posiada starostwo powiatowe wynika, że na terenie powiatu ostrowieckiego jest już około 60-70 osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie. W większości przebywają w prywatnych domach.

/mag/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia