Apteki w Ostrowcu będą jednak pełnić dyżury nocne

Apteki w Ostrowcu wracają do rotacyjnego pełnienia dyżurów całodobowych. Zawsze jedna apteka będzie świadczyła usługi w nocy, w tym również w święta.

Taką decyzję podjęli na ostatniej sesji radni powiatowi i jest to odpowiedź na uchylenie przez wojewodę świętokrzyskiego wcześniejszej, przyjętej w grudniu uchwały w tej sprawie, która zakładała ich pracę w krótszym wymiarze godzin. – 10 grudnia radni podjęli uchwałę, że dyżury nocne będą pełnione do godziny 23.00. Takie ustalenie wynikało z konsultacji z przedstawicielami aptek, którzy podnosili, że apteki świecą pustkami po tej godzinie. Swoje stanowisko argumentują też problemami kadrowymi – przypomina Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych starostwa powiatowego.
Na każdym dyżurze, jak wyjaśnia naczelnik Łata,  dostępny musi być magister farmacji, a tych brakuje. W województwie świętokrzyskim na jedną aptekę przypadać ma nieco ponad jeden i trzy dziesiąte etatu magistra farmacji.
Wojewoda świętokrzyski, uchylając uchwałę z grudnia, powołał się z kolei na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego. W konsekwencji mieszkańcy powiatu ostrowieckiego będą więc mieć zapewniony dostęp do aptek przez całą dobę. – Nie zostały tu uwzględnione apteki z innych gmin powiatu. Dyżury nocne pełnić rotacyjnie będą apteki w Ostrowcu Świętokrzyskim – zaznacza naczelnik Łata.
Harmonogram pracy aptek w Ostrowcu opublikowany jest na stronie internetowej starostwa powiatowego.
Dodam, że na terenie powiatu ostrowieckiego działa 27 aptek i trzy punkty apteczne, z czego 23 apteki funkcjonują na terenie Ostrowca.

Podziel się

Ważne wydarzenia