Rozliczenie z fiskusem z kłopotami. Wszystko przez Polski Ład

żródło: pixabay.com

Od dziś do 14 lutego usługa Twój e-PIT nie będzie dostępna. W tych dniach odbywa się przerwa techniczna, po której możliwe będzie rozliczenie się z podatku za 2021 roku.

– System musi pobrać dane i je przetworzyć. Przygotuje w ten sposób wstępne zeznania PIT za 2021 rok do 15 lutego. Od tego dnia usługa Twój e-PIT będzie dostępna – mówi Joanna Kępa z Izby Administracji Skarbowej z Kielc. Tymczasem urzędnicy otrzymują bardzo telefonów dotyczących rozliczenia się z fiskusem. Podatnicy mają wątpliwości czy powinni rozliczać się na starych czy już nowych zasadach, po wprowadzeniu Polskiego Ładu. – W bieżącym roku rozliczamy podatek za 2021 rok, a to oznacza, że rozliczamy się na starych zasadach. Polski Ład nie ma w tym roku żadnego wpływu na nasze rozliczenia. To nastąpi dopiero w przyszłym roku czyli 2023 – wyjaśnia i przypomina, że od połowy lutego każdy podatnik będzie mógł zmodyfikować lub uzupełnić przygotowane przez KAS zeznanie podatkowe. Nadal można będzie skorzystać z przysługujących odliczeń, np. ulgi na dzieci, internet czy rehabilitacyjną. Można będzie także przekazać 1 proc. podatku na Organizacje Pożytku Publicznego – zaznacza.

Przypomnijmy, że termin złożenia deklaracji podatkowej upływa z końcem kwietnia, ale w tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę. Oznacza to wydłużenie możliwości rozliczenia się do 2 maja. Dotyczy to wszystkich osób, które rozliczają się w ramach PIT-36, PIT-37,PIT-38 oraz PIT-39.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia