Tak będzie wyglądał budżet gminy Bodzechów w 2022 roku

Rada Gminy Bodzechów przyjęła budżet na 2022 rok. Po stronie dochodów zapisano niespełna 70,5 miliona złotych. Do wydania zaplanowano 72 miliony. Deficyt zostanie pokryty zostanie nadwyżką znajdującą się na rachunku bieżącym gminy i kredytem. Wójt Jerzy Murzyn tłumaczy, że wstrzymywali się z decyzją dot. budżetu, bo czekali na środki unijne za 2021 rok. – Czekaliśmy na wpływy z programów unijnych, które nam się należały. W innym przypadku musielibyśmy ponownie przygotowywać budżet – mówi i dodaje, że na konto gminy wpłynęło 7 milionów złotych.

Najwięcej pieniędzy w tegorocznym budżecie przeznacza się w tym roku na oświatę i wychowanie – ponad 18 mln 304 tysiące złotych. Z czego ponad 10 mln 330 tysięcy to rządowa subwencja. Na drugim miejscu znajduje się pomoc społeczna – ponad 16 i pół miliona. Niepełna 4 miliony to wpływy z podatków lokalnych czyli np. od nieruchomości. Samorząd tak skonstruował budżet, że ponad 3 mln 300 tysięcy złotych wróci do mieszkańców w postaci różnego rodzaju dopłat – m.in. do ścieków, śmieci czy biletów dla emerytów i rencistów.

W budżecie udało się zapewnić środki na realizację zadań inwestycyjnych. Samorząd będzie kontynuował m.in. rozbudowę kanalizacji w pozostałych miejscowościach, np. w Nowej Dębowej Woli. Gmina utrzymuje również w tym roku dopłaty dla mieszkańców za wymianę starego pieca. Zarezerwowała na ten cel 500 tysięcy złotych. To o 200 tysięcy więcej niż w 2021 roku.

Wójt Bodzechowa podkreśla, że przy wydawaniu pieniędzy będą zwracać uwagę na to czy dane zadanie jest współfinansowane z innych programów, tak by nie stracić pieniędzy pochodzących z zewnętrzątrz – zaznacza Jerzy Murzyn.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia