Zmiany w zasiłku chorobowym w 2022 roku

żródło: pixabay.com

Z początkiem nowego roku zmieniły się zasady liczenia okresu zasiłkowego. Od 1 stycznia do 182- dniowego okresu zasiłkowego wliczane są wszystkie poprzednie niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni.

– Do końca minionego roku osoby, które miały wystawiane zwolnienia z powodu różnych jednostek chorobowych nie sumowały się. Miały na nowo naliczany okres zasiłkowy. Teraz jest on sumowany do 182 dni – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS, podkreślając, że teraz nie ma znaczenia czy choroba jest ta sama czy nie.

To jednak nie jedyna zmiana dotycząca zwolnień lekarskich. Ubezpieczeni otrzymają niższy zasiłek, bo okres za jaki będą mogli go pobrać, od nowego roku jest krótszy. – Po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, kiedy nie jesteśmy już zatrudnieni, możemy zasiłek pobierać maksymalnie przez 91 dni. Są oczywiście wyjątki. Zasiłek chorobowy osoba ubezpieczona może otrzymywać w ciągu roku nie dłużnej niż przez 182 dni albo 270 – gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży – wyjaśnia rzecznik Szkalej.

Kolejną ze zmian od 1 stycznia 2022 roku jest wyższy zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu. Zamiast 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku, miesięczny zasiłek wynosi od stycznia 80 proc.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia