Krajowy System e-Faktur wystartował

żródło: pixabay.com

Od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z systemu e-Faktury. Jak informuje Anna Jasnosz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach w pierwszej fazie wdrażania e-faktury, czyli w bieżącym roku, przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. W przyszłym korzystanie z faktur elektronicznych stanie się obowiązkowe.

– Ten rok jest doskonałą okazją, by przedsiębiorcy zapoznali się z możliwościami i korzyściami tego systemu. To jest bardzo ważne, bo system ten posłuży dalszemu uszczelnianiu systemu podatkowego. Dzięki temu będziemy mogli szybciej identyfikować oszustów podatkowych zwłaszcza sławne karuzele podatkowe – mówi Anna Jasnosz i podkreśla, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wystawiać faktury w formie elektronicznej znacznie szybciej otrzymają zwrot VAT. Nastąpi to w ciągu 40 dni, a nie jak dotychczas 60. Ale to nie jedyne zalety tego systemu. e- Faktura pozostanie w bazie danych Ministerstwa Finansów, przez co nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie też konieczności wydawania jej duplikatów. – Krajowy System e-Faktur pozwoli upewnić się, że faktura dotarła do kontrahenta, co przyspieszy obrót gospodarczy. Faktury elektroniczne będą wydawane według jednego wzorca. Łatwiej będzie je księgować oraz wzajemne rozliczać. Podatnik nie będzie musiał samodzielnie przechowywać faktur, będą one przechowywane w systemie przez 10 lat. Co więcej, przedsiębiorca korzystający z tej formy fakturowania nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych plików JPK – wylicza rzeczniczka.

Warto dodać, że Polska jest czwartym krajem Unii Europejskiej, który wdrożył system e-Faktury. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 Portugalia.

/paw/

Ważne wydarzenia