Rodzice nowo narodzonych dzieci mogą wnioskować o świadczenie 500 plus

żródło: pixabay.com

Od 1 stycznia rodzice nowo narodzonych dzieci, które nie miały dotąd przyznanego świadczenia 500 plus przez gminy, mogą składać do ZUS wnioski o jego wypłatę. Można je składać wyłącznie elektronicznie.

– Sprawy dotyczące świadczeń przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane przez samorządy, które będą kontynuowały wypłatę tych już przyznanych świadczeń do końca maja 2022 r. Natomiast ZUS od stycznia będzie wypłacał nowe, przyznane przez siebie świadczenia – mówi Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS. Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS udostępniony został specjalny kreator wniosków, który został już przetestowany. Działa prawidłowo. Kreator na pewno pomoże złożyć wniosek uwzględniając indywidualną sytuację wnioskodawcy – dodaje.

Rodzice, którzy pobierają już środki z programu 500 plus nie muszą się spieszyć ze złożeniem wniosku na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. Dokumenty będą przyjmowane przez ZUS od 1 lutego. Pieniądze w ramach programu będą wysyłane na wskazane konto bankowe.

/paw/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia