Skuteczny system sprzedaży dla hoteli lub gastronomii – co powinien zawierać?

Rozwiązania od Novitus pozwalają stworzyć idealny system sprzedaży dla hoteli i lokali gastronomicznych.

Wiele firm potrzebuje technologii nie tylko zgodnych z obowiązującymi przepisami, ale też gotowych odpowiedzieć na duże wyzwania biznesowe. Tak jest choćby z rozbudowanymi działalnościami gastronomicznymi lub świadczącymi usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Prowadzący je przedsiębiorcy rzadko ograniczają się do posiadania wymaganych urządzeń fiskalnych online. Zwykle sięgają po dodatkowe rozwiązania, jak terminal komputerowy wraz ze stosownym oprogramowaniem. Które elementy warto wybrać? I co one oferują? Oto przykład systemu sprzedażowego, który sprawdzi się w wielu hotelach i niejednej restauracji.

 

Przede wszystkim drukarka fiskalna – i to online!

Wybierając urządzenie rejestrujące dla działalności gastronomicznej bądź hotelarskiej należy mieć na względzie dwie istotne kwestie. Pierwsza z nich wynika wprost z obowiązujących przepisów. Zgodnie z treścią nowelizacji ustawy o podatku VAT z 2019 roku, przywołane branże zostały zobligowane do prowadzenia ewidencji obrotu przy użyciu urządzeń fiskalnych online. Druga kwestia dotyczy aspektów użytkowych. Przedsiębiorstwa o bardziej wymagającym modelu biznesowym – z uwagi na wielkość działalności, liczebność stanowisk pracy, szerokość oferty, duże natężenie ruchu itp. – zwykle decydują się na bardziej zaawansowane technologie sprzedaży, cechujące się dodatkowymi możliwościami i wyższymi parametrami.

Drukarka rejestrująca Novitus Bono Online może się pochwalić wydajnością pracy i wysokimi parametrami użytkowymi.

Dobrym przykładem rozwiązania spełniającego obydwa warunki jest model Novitus Bono Online, pochodzący od uznanego, polskiego producenta urządzeń rejestrujących. Przede wszystkim spełnia on wymogi współpracy z systemem fiskalizacji online. Oferuje więc przesyłanie przez internet kluczowych informacji do Centralnego Repozytorium Kas. Standardowo odbywa się to przez interfejs Ethernet (sieć LAN), jednak istnieje możliwość rozbudowania drukarki fiskalnej Bono Online o modem GSM czy moduł Wi-Fi. W rezultacie, pojawia się wtedy opcja bezprzewodowej transmisji danych do CRK. Oprócz tego, ważna dokumentacja firmowa jest przechowywana w tzw. pamięci chronionej urządzenia (w formie cyfrowej). Na co jeszcze pozwala model marki Novitus?

– Drukarka fiskalna Bono Online jest w stanie obsłużyć bazę towarową, w której znajdzie się do 1 000 000 dokładnie opisanych pozycji PLU, zdefiniowanych w programie sprzedażowym. Ponadto, prosty w obsłudze, wydajny mechanizm termiczny Seiko LTPC 245 charakteryzuje opcja modyfikowania wielkości czcionki, wysoka kultura pracy i oszczędne zużycie papieru. Jednocześnie model od Novitus posiada różnorodne standardy komunikacyjne i mocne jak na tego typu technologie sprzedaży podzespoły. To przykłady pokazujące, że mówimy o drukarce fiskalnej online przystosowanej do intensywnego działania – wyjaśnia Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Zresztą takich atutów Bono Online posiada więcej. Urządzenie wystawia faktury VAT, obsługuje wiele formatów dokumentów niefiskalnych, a na paragonach może umieszczać dodatkowe treści, np. kody kreskowe czy NIP klienta. Ponadto, posiada 2 przejrzyste ekrany oraz podświetlane przyciski, które z jednej strony przekładają się na wygodną obsługę tego modelu, z drugiej zaś – stanowią uzupełnienie jego eleganckiego designu. Zobacz pełne informacje o Novitus Bono Online.

 

Zaawansowane oprogramowanie – skrojone na miarę biznesu

Jeśli chodzi o korzystanie z drukarki fiskalnej, kluczową kwestią (która została już wspomniana przy bazie PLU) jest wdrożenie odpowiedniego oprogramowania sprzedażowego. Dlaczego? Ponieważ okaże się ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzenia rejestrującego. Warto jednak sięgnąć po zaawansowane rozwiązania, dostosowane do wymagań i potrzeb konkretnej branży oraz charakteru działalności. Novitus oferuje dwa programy, które świetnie sprawdzą się w przywołanych wcześniej sytuacjach biznesowych.

Pierwszy z nich, SOGA, został przeznaczony do efektywnej pracy nawet w rozbudowanych lokalach gastronomicznych. Oferuje takie rozwiązania, jak m.in. stworzenie przejrzystego menu, zobrazowanie faktycznego układu stolików w restauracji, całościowa obsługa wielu zleceń naraz oraz wygodne zarządzanie asortymentem (z opcją przydzielania rabatów na konkretne pozycje z listy, wprowadzania happy hours itp.) czy też dzielenie, łączenie bądź przejmowanie rachunków. Równie intuicyjne jest definiowanie liczby kelnerów i innych pracowników, a także rozliczanie ich. Naturalnie, SOGA pozwala też na obsługę różnych form płatniczych i wspiera sprzedaż zarówno stacjonarną, jak i z dowozem.

Tymczasem drugi program, SOHO, świetnie sprawdza się podczas prowadzenia różnych obiektów hotelowych. Analogicznie do wcześniej opisanego rozwiązania, przejrzyście (graficznie) przedstawia obłożenie pokoi, a także obsługuje rozmaite formy rezerwacji i warianty rozliczania pobytów (włączając w to rachunki, faktury VAT, faktury zaliczkowe). Zdecydowanym usprawnieniem dla pracowników jest funkcja prowadzenia książki meldunkowej oraz poczty do wewnętrznej komunikacji między członkami personelu, jak również opcja zarządzania depozytami, dostawkami czy miejscami parkingowymi. Dla programu SOHO nie jest też żadnym problemem realizacja działań w ramach mini-sklepiku na recepcji bądź związanych z planowaniem wyżywienia (np. raportowaniem odpowiednich zleceń dla kuchni).

Oba rozwiązania od Novitus z jednej strony zapewniają intuicyjną obsługę, niewymagającą długiego szkolenia nowych pracowników. Z drugiej zaś – pozwalają na dość swobodne konfigurowanie funkcjonalności oprogramowania, dzięki opcji wyboru poszczególnych, potrzebnych danej działalności modułów. Ciekawym rozwiązaniem, np. w przypadku SOGA, jest też abonamentowa wersja systemu, która może się sprawdzić w sytuacji sezonowego świadczenia usług gastronomicznych.

 

Nowoczesny, multifunkcjonalny, niezastąpiony – terminal komputerowy

Aby drukarka fiskalna mogła właściwie pracować, musi być połączona z jednostką centralną, obsługującą stosowny program sprzedażowy. Często jest nią komputer, ale to nie jedyna możliwość. Takie urządzenie rejestrujące z powodzeniem może współdziałać z terminalem komputerowym (POS). Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza z branży gastronomicznej i hotelarskiej, decyduje się właśnie na taką technologię, z uwagi na jej praktyczne zastosowanie, różnorodne funkcje oraz przyjazną obsługę.

Novitus Quant – komputer typu POS, który świetnie współpracuje z nowoczesnymi programami sprzedażowymi SOGA i SOHO.Potwierdzają to choćby właściwości modelu Novitus Quant. Istotnym elementem komputera typu POS jest 15-calowy, bezramkowy panel dotykowy TFT LCD, funkcjonujący w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Sam ekran posiada normę szczelności IP-64, charakteryzuje się dobrą reakcją na dotyk (także w kilku miejscach naraz) i wykazuje dużą odporność na intensywne użytkowanie. Co to oznacza? Terminal komputerowy Novitus jest przystosowany do wzmożonego działania nawet w mniej sprzyjających warunkach (np. w utrudnionym środowisku pracy restauracyjnej), a przy tym zapewnia komfort korzystania z różnych aplikacji i programów sprzedażowych (choćby w formie KDS, czyli systemu komunikacji z kuchnią, ale nie tylko). Tym bardziej, że pod względem konstrukcyjnym Quant także oferuje różne, praktyczne rozwiązania. Terminal POS może znajdować się na swojej podstawie albo – po jej demontażu i wykorzystaniu uchwytów w popularnym standardzie VESA – zostać przymocowany np. do ściany. Dlatego zaaranżowanie wygodnego stanowiska obsługi klientów z wykorzystaniem tej technologii nie stanowi problemu.

Nie zapominajmy jednak o solidnych podzespołach Novitus Quant. Model ten ma w zanadrzu m.in. szybki dysk twardy o pojemności 120 GB, 4 GB pamięci RAM (z opcją rozszerzenia do 8 GB) oraz procesor Intel Celeron J1900 QuadCore 2.0 GHz. Poza mocą obliczeniową, warto wspomnieć również fakt, że terminal komputerowy płynnie działa z popularnymi systemami operacyjnymi Microsoft Windows. A skoro już o współpracy mowa – należy również zaznaczyć, że Quant dysponuje rozbudowanymi standardami komunikacyjnymi. Użytkownik terminala ma do dyspozycji, np. porty USB i RS-232, wejście na szufladę kasjerską czy interfejs Ethernet. Zatem urządzenie bez trudu odnajdzie się w rozbudowanym systemie sprzedażowym, funkcjonującym w lokalu gastronomicznym bądź obiekcie hotelowym. Tym bardziej, że można go doposażyć w dodatkowe akcesoria, jak skaner kodów kreskowych (jedno- i dwuwymiarowych), czytnik kart magnetycznych MSR bądź wyświetlacz VFD dla klientów. A to nie wszystko – sięgnij po pełne informacje o Novitus Quant.

Połączenie opisanych elementów pozwala skutecznie wesprzeć wydajność, efektywność i komfort pracy nawet w rozbudowanych działalnościach gastronomicznych czy obiektach hotelowych. Oczywiście, większa liczba stanowisk może sugerować zasadność powielenia tego zestawu sprzedażowego. Nie zmienia to jednak faktu, że przywołane technologie i rozwiązania oferują wysokie standardy zarządzania biznesem – z uwzględnieniem różnic w poszczególnych punktach świadczenia usług dotyczących wyżywienia bądź krótkotrwałego zakwaterowania.

Podziel się

Ważne wydarzenia