400 tys. chce pozyskać gmina Bodzechów na cyfryzację urzędu

Bodzechów wystąpił z wnioskiem o przyznanie środków w ramach programu 'Cyfrowa gmina’. Pieniądze z budżetu państwa przeznaczane na ten program mają pomóc wielu gminom w Polsce przyspieszyć procesy cyfryzacji w urzędach, a to z kolei ma ułatwić obsługę mieszkańców.

Wójt Jerzy Murzyn mówi, że w ostatniej chwili otrzymali informację, że z programu nie mogą być finansowane wydatki inwestycyjne i w związku z tym musieli szybko korygować wniosek.
– Chcemy wyposażyć urząd w elektroniczny system obsługi mieszkańców. Chcemy – na przykład – mieć możliwość zdalnego odczytu liczników wodomierzy tak, by mieszkańcy nie musieli dzwonić do urzędu, a pracownicy nie musieli już chodzić po domach i zbierać danych – mówi wójt Bodzechowa.
Kolejna rzecz to dostęp przez internet mieszkańców do wszystkich spraw, które załatwiają w urzędzie, na przykład do informacji, jakie i kiedy podatki mają do zapłacenia.
Bodzechów może ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 400 tysięcy złotych. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę koszty przygotowania całego systemu internetowej obsługi mieszkańców.
– Musimy szykować własne środki oraz przygotować się na to, że będziemy pisać wnioski o środki unijne – mówi wójt Murzyn.
Jakie to będą koszty dla budżetu gminy na razie nie wiadomo. W ubiegłym tygodniu w urzędzie odbyło się spotkanie z jedną z firm, która prezentowała możliwości przygotowania takiego systemu.
– Będziemy szukać najkorzystniejszych i najbardziej dopasowanych do potrzeb naszych mieszkańców rozwiązań – zapowiada wójt Murzyn.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia