Trwa Europejski Tydzień Autyzmu. Jutro w Ostrowcu ważne wydarzenie

fot. FB/Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

W pierwszym tygodniu grudnia od 1996 roku, gdy Parlament Europejski uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem, obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który kształci dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera tradycyjnie świętuje to wydarzenie. – Celem tego szczególnego tygodnia jest przede wszystkim dostarczenie społeczeństwu rzetelnej wiedzy na temat autyzmu, a także poprawienie odstępu do świadczeń osób zmagających się z tym problemem. Musimy sobie uświadomić, że wśród nas jest coraz więcej osób z tym zaburzeniem, a jedyne, czego chcą to być zrozumianym i zaakceptowanym – mówi Katarzyna Krzyżanowska, dyrektorka placówki, która obchody rozpoczęła już dziś.

Najważniejszym wydarzeniem Europejskiego Tygodnia Autyzmu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym będzie jutrzejsza 'niebieska wędrówka’. – Udajemy się pieszo na płytę Rynku, gdzie o godzinie 10. ułożymy symbol autyzmu, czyli literę 'A”. Ponieważ kolorem autyzmu jest kolor niebieski, to każdy z nas będzie miał na sobie coś w tym kolorze. Do nieba wypuścimy też balony w kolorze niebieskim z naszymi marzeniami. Chcemy pokazać, że wokół nas żyją osoby z autyzmem i chcą być akceptowane – wyjaśnia dyrektor Krzyżanowska.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, diagnozowanym u około 1 na 100 dzieci w Europie.

/mag/

Ważne wydarzenia