Kolejne czternastki na kontach emerytów i rencistów

żródło: pixabay.com

Prawie 160 tys. emerytów i rencistów z województwa świętokrzyskiego otrzymało już dodatkową czternastą emeryturę.

– Wszystkie wypłaty realizowane są bez opóźnień. Pozostało nam jeszcze do wypłaty 93 tysiące świadczeń. Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Dodatkowe świadczenie trafia do świadczeniobiorców wraz z listopadową emeryturą – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS. Przypomina, że pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Dodatkowa emerytura przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń było zawieszone.

Roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę, otrzymało już prawie 4,7 mln emerytów i rencistów w kraju, w tym blisko 3,9 mln w pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto. Łączna kwota przeznaczona na wypłatę czternastek wyniosła jak dotąd około 5,5 mld złotych.

/paw/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia