Krzysztof Luft: – Media lokalne są bardziej związane z codziennością słuchaczy


Minister Krzysztof Luft był w składzie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która zadecydowała o przyznaniu koncesji na nadawanie dla Radia Ostrowiec.
A wniosków o koncesję na terenie powiatu ostrowieckiego i przyległych powiatów było kilka

– Ja generalnie jestem wielkim fanem lokalnych rozgłośni radiowych. Boleję nad tym, że one – niestety – nie wytrzymały konkurencji dużych sieci, które przez to, że stała za nimi potęga biznesowa przejmowały lokalne rozgłośnie w Polsce. Kiedyś było ich kilkakrotnie więcej niż dzisiaj – podkreśla minister Luft.
Media lokalne mają szczególną rolę zwłaszcza teraz, gdy media ogólnopolskie, a szczególnie media publiczne w warstwie informacyjnej, wydarzeniowej koncentrują się na tematach politycznych. – A już telewizja zwana publiczną zajmuje się głównie propagandą – zaznacza Krzysztof Luft.
– Tymczasem ludzie potrzebują informacji o tym, co dzieje się blisko nich. Media lokalne są bardziej związane z ich codziennością, mówią o tym, z czym ludzie się spotykają, rzeczywiście czym żyją – dodaje.
Obecnie na rynku nadaje około 50 lokalnych stacji radiowych, kiedyś było ich ponad 200. Wiele z tych stacji lokalnych po czasie 'przejęły’ duże sieci radiowe.
– Duże sieci także prowadzą lokalne rozgłośnie. Natomiast ich zainteresowanie daną społecznością i ich sprawami jest dużo mniejsze niż w miejscowym medium, np. radiu, którego program autentycznie tworzony jest w oparciu o to, co dzieje się w lokalnej społeczności – zaznacza minister Krzysztof Luft.
W poniedziałek opublikowaliśmy wyniki słuchalności przygotowane przez Instytut Badań Rynku i Opinii Kantar Polska. Badania w okresie od sierpnia 2020 roku do lipca tego roku, czyli na przestrzeni całych 12 miesięcy pokazują, że największą słuchalność w powiecie ostrowieckim ma Radio Ostrowiec. Każdego dnia naszą stację wybiera 23,2 procent słuchaczy.
Radio Ostrowiec rozpoczęło nadawanie programu 5 czerwca 2017 roku.

A cały wywiad Joanny Gergont z ministrem Krzysztofem Luftem do wysłuchania poniżej.

Podziel się

Ważne wydarzenia