Dzień Wszystkich Świętych. Ci, którzy odeszli…

źródło zdjęcia: Pixabay

Ostatni rok to czas wielu pożegnań. W wielu przypadkach bliskich, przyjaciół, znajomych, czy sąsiadów odebrała nam pandemia koronawirusa. Dziś Radio Ostrowiec wspomina ich w ostatnim pożegnaniu.

fot. archiwum prywatne

 

WOJCIECH FUDALEJ

W listopadzie ubiegłego roku w wieku 68 lat odszedł druh Wojciech Fudalej, wieloletni naczelnik Ochotniczych Straży Pożarnych, a także komendant gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych w Bodzechowie.
Komendant Fudalej był zasłużonym ratownikiem, w jego rodzinie działalność w straży to tradycja. Uczestniczył w niezliczonej liczbie akcji, niosąc pomoc i ratując ludzkie życie.
Wojciech Fudalej wychował i zaraził miłością do straży wielu młodych ludzi. Był dla nich wzorem strażaka.
Wojciech Fudalej spoczął na cmentarzu parafialnym w Bodzechowie.

fot. UM Ostrowiec

KAZIMIERZ KOCOWSKI

W wieku 87 lat w listopadzie minionego roku zmarł Kazimierz Kocowski, prezes Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. mjr “Ponurego” w Ostrowcu Świętokrzyskim i społecznik, angażujący się w życie miasta.
Dla Kazimierza Kocowskiego szczególnie ważne było wspieranie kombatantów. To on zainicjował akcję odwiedzania najstarszych w ich domach.
Kazimierz Kocowski, kapitan w stanie spoczynku, urodził się w Warszawie w 1933 roku. Tam spędził młodość, także Powstanie Warszawskie. Do Ostrowca sprowadził się około 1956 roku. Przez wiele lat pracował w hucie.
Spoczął na cmentarzu komunalnym przy ulicy Długiej w Ostrowcu.

fot. archiwum prywatne

MAREK KOŁODZIŃSKI

Marek Kołodziński, kierownik Referatu Technicznego Urzędu Gminy w Waśniowie zmarł w listopadzie ubiegłego roku.
Marek Kołodziński miał 61 lat, mieszkał w Kunowie. Samorządowiec, działacz społeczny, był m.in. wiceprezesem Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie i członkiem zarządu kunowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.
W latach 2011- 2015 pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie, w trakcie kadencji 2010- 2014 sprawował między innymi funkcję wiceburmistrza.

ELŻBIETA HOYER KOWALSKA

W grudniu odeszła zasłużona lekarz anestezjolog Elżbieta Hoyer Kowalska. Miała 82 lata. Była długoletnim pracownikiem ostrowieckiego szpitala. Funkcję kierownika działu anestezjologii objęła w 1968 roku. Wywalczyła powstanie Intensywnej Terapii, czym dała świadectwo swojej pasji do zawodu. Blok operacyjny był jej drugim domem.
Elżbieta Hoyer Kowalska w 2005 roku została uhonorowana Złotym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla szpitala. Do ostatnich dni pracowała w hospicjum im. Jana Pawła II w Ostrowcu przy ul. Focha, przynosząc ulgę w cierpieniu chorym i potrzebującym.

 

fot. archiwum prywatne (Facebook)

WIESŁAW DĘBSKI

W wieku 60 lat w grudniu zmarł Wiesław Dębski, represjonowany działacz Konfederacji Polski Niepodległej, w ostatnich latach pracownik starostwa powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Działalność w KPNie rozpoczął w Augustowie, skąd pochodził, później kontynuował ją w Ostrowcu Świętokrzyskim.

MARIAN OSUCH

Marian Osuch zmarł w ostatnim dniu minionego roku. Miał 81 lat.
Urodził się 28 lipca 1939 roku w Krobielicach w powiecie sandomierskim.
Przez całe zawodowe życie związany z PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim, którego przez lata był dyrektorem, a następnie zarządcą menadżerskim odpowiedzialnym za jego prywatyzację.
Aktywnie działał także w związkach branżowych.
Marian Osuch był także wiceprezydentem Konfederacji Pracodawców Polskich, obecnie Pracodawców RP.
Za organizowanie dowozu dzieci do szkół otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej, a za społeczne rozwijanie tej inicjatywy także Order Uśmiechu od dzieci. I to odznaczenie było mu szczególnie bliskie.

fot. archiwum prywatne (Facebook)

 

JAN WIEDEREK

Jan Wiederek, pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego pływak i działacz sportowy zmarł w styczniu tego roku.
Jako pływak z sukcesami reprezentował KSZO Ostrowiec, później także AZS AWF Warszawa. Był też zawodnikiem piłki wodnej Legii Warszawa.
Po zakończeniu kariery pływackiej był trenerem, w tym także kadry narodowej pływania oraz piłki wodnej, a także działaczem Polskiego Związku Pływackiego, który przyznał mu tytuł honorowego członka.
– To wielka strata dla całego środowiska sportowego, pływackiego przede wszystkim – mówił Rafał Dytkowski, wicedyrektor do spraw sportowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu.
Jan Wiederek miał 72 lata

GRIGOR SZAGINIAN

Po długiej walce z chorobą COVID-19 w lutym zmarł doktor Grigor Szaginian, lekarz psychiatra, radny wojewódzki kilku kadencji, społecznik zaangażowany w życie regionu. Rodzina Szaginianów trafiła do Polski z Armenii, gdy uciekli przed wojną. Osiedli w Ostrowcu, gdzie zamieszkali u siostry Józefa Grabowskiego, byłego dyrektora ostrowieckiego szpitala.
Grigor Szaginian miał 63 lata. Pośmiertnie został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Urna z prochami została złożona na cmentarzu komunalnym przy ulicy Długiej.

fot. archiwum prywatne (Facebook)

ZBIGNIEW OLCZYK

W kwietniu zmarł Zbigniew Olczyk, znany muzyk, który przez wiele lat zapewniał oprawę muzyczną wielu wydarzeń w mieście i powiecie. Ze swoim projektem Zibi Band występował podczas festynów, wieczorków poetyckich, spotkań i uroczystości organizowanych przez różne stowarzyszenia i grupy. W mediach społecznościowych wspominali go uczestnicy i organizatorzy tych wydarzeń, podkreślając, że był niezwykle ciepłym człowiekiem, od którego biła radość życia.
Zbigniew Olczyk spoczął na cmentarzu komunalnym.

ANDRZEJ GRUZA

Po ciężkiej chorobie w lipcu w Warszawie zmarł Andrzej Gruza, dyrektor naczelny ostrowieckiego szpitala powiatowego.
Andrzej Gruza stanowisko dyrektora lecznicy objął w drodze konkursu w maju 2019 roku. Wcześniej szefował szpitalom w Ełku, Wołominie, zajmował tez stanowisko kierownicze w Instytucie 'Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.
Miał 63 lata.

fot. miechow.eu

ZYGMUNT SZOPA

W wieku 81 lat w lipcu zmarł Zygmunt Szopa, pierwszy po reformie administracyjnej starosta miechowski. Przed objęciem tej funkcji był wicewojewodą oraz wojewodą kieleckim.
Od 1984 r. Zygmunt Szopa pełnił funkcję wicewojewody, a od 1994 do 1997 r. – wojewody kieleckiego. Z wykształcenia był inżynierem rolnictwa. Odznaczony został m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

fot. archiwum prywatne (Facebook)

ANDRZEJ BARTCZAK

W sierpniu zmarł Andrzej Bartczak, fotograf przyrody, inicjator pasiek miejskich. Nazywany w Ostrowcu Ptasiek. Andrzej Bartczak był wieloletnim pracownikiem Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, księgowym, a przede wszystkim znawcą krzemionkowskiej przyrody, którą uwieczniał na fotografiach. Był też aktywnym seniorem, członkiem zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu. Miał 66 lat.

fot. archiwum prywatne

HANIA TERLECKA

Po wielu miesiącach walki o jej życie we wrześniu zmarła trzyletnia Hania Terlecka z Kielc, na leczenie której pieniądze zbierali mieszkańcy całego regionu i kraju. Dziewczynka walczyła od 2019 roku, gdy zdiagnozowano u niej złośliwy nowotwór splotu naczyniowego. Dziewczynka, mimo zebrania gigantycznej kwoty – 6ciu i pół miliona złotych, które pozwoliły na leczenie w USA miała przerzuty na wątrobie i już nie udało się jej uratować.

fot. Sejm RP

ZBIGNIEW PACELT

W październiku zmarł Zbigniew Pacelt, ostrowczanin, znakomity polski sportowiec, trener, działacz sportowy i polityk.
Był utytułowanym sportowcem, 30-krotnym rekordzista Polski w pływaniu, olimpijczykiem z Meksyku i Monachium w pływaniu oraz z Montrealu w pięcioboju nowoczesnym. Dwukrotnie został odznaczony Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2009 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Ostrowca Świętokrzyskiego.
Zbigniew Pacelt, swoją sportową karierę zaczynał w klubie KSZO. To jemu zawdzięczamy budowę hali KSZO, a wcześniej budowę basenu olimpijskiego, gdy w 1996 roku samorząd przejął baseny od huty i pojawił się pomysł budowy takiego obiektu. Zbigniew Pacelt stał także za finansowaniem budowy boisk wielofunkcynych i wielu programów sportowych, w tym pływackich w mieście, wpierał ideę utworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
Pochowany został na warszawskich Powązkach. Miał 70 lat.

/pcr/

Podziel się

Ważne wydarzenia