Andrzej Brzegowy z Grand Prix Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki

Sto piętnaście prac osiemdziesięciu sześciu artystów z różnych stron świata jurorzy 15. Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki zakwalifikowali do najważniejszej wystawy Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ta odbyła się w piątek.

Laureata nagrody głównej, czyli Grand Prix ogłosiła podczas wernisażu dyrektor Jolanta Chwałek. Za rzeźbę zatytułowaną „Zwierzę” otrzymał ją Andrzej Brzegowy. Nagrodą jest też statuetka, nagroda prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego w wysokości 10 tysięcy złotych oraz wystawa indywidualna w BWA.
Andrzej Brzegowy oprócz rzeźby uprawia też malarstwo, grafikę i rysunek. Artysta pochodzi z Radomia, ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, obecnie wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Radomskiego.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja salonu zaowocowała większą niż zwykle liczbą nagród. – Zwykle w salonie jest tak, że mamy Grand Prix, nagrodę drugą, nagrodę trzecią oraz dwa wyróżnienia, ale ponieważ tych prac bardzo dobrych było dosyć dużo w tym roku, to jurorzy zdecydowali się przyznać jeszcze kolejne dwa wyróżnienia – wyjaśniała Jolanta Chwałek. – Zupełnie niezamierzenie tak się zdarzyło, że udało się wyłonić laureatów 15. Jesiennego Salonu Sztuki w taki sposób, że reprezentują różne dziedziny sztuki – podkreślał Artur Bartkiewicz, kurator wystawy.
Drugą nagrodę za obrazy 'Martwa natura z kulą” i 'Martwa natura z wazonem’ otrzymała Joanna Mlącka, trzecią za rysunek 'Emigracja wewnętrzna” Justyna Grodecka. Łącznie cztery wyróżnienia zgarnęli Teresa Ślusarek, Mikołaj Grabowski, Milena Romanowska i Dawid Królicki.
15 Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki był ostatnim organizowanym przez Jolantę Chwałek, która odchodzi na emeryturę. – Ja życzę wybranemu następcy, żeby ten poziom był przynajmniej taki sam – mówił podczas wernisażu Piotr Dasios, dziękując dyrektor Chwałek za pracę i osiągnięcia.
Wystawę można jeszcze zobaczyć w galerii BWA.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia