Jak sprawdzić historię pojazdu?

Samochody używane cieszą się ogromną popularnością, między innymi z uwagi na ich atrakcyjną cenę. Aby jednak zakup auta nie okazał się przysłowiowym „wdepnięciem na minę”, warto we własnym zakresie sprawdzić historię samochodu – nawet wtedy, gdy właściciel zapewnia, iż wszystko jest w porządku. Dowiedz się, jak zrobić to szybko i bez konieczności wychodzenia z domu.

Zakup auta używanego – szczególnie od osoby prywatnej – może wiązać się z pewnym ryzykiem. Sprzedawcy często zapewniają, że pojazd jest w bardzo dobrym stanie technicznym, nigdy nie brał udziału w zdarzeniu drogowym, nigdy nie został uszkodzony. Codzienne użytkowanie samochodu później weryfikuje wszystko i okazuje się, że nie wszystko jest takie „różowe”, jak zapewniał sprzedawca.

Historia samochodu – jak ją sprawdzić bez wychodzenia z domu?

Nie musisz wierzyć sprzedawcy na słowo, ponieważ historia samochodu jest dostępna w formie online. Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl, aby uzyskać informacje na temat konkretnego auta od 2014 roku.

Aby skorzystać z zasobów Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), należy wprowadzić kilka informacji z dowodu rejestracyjnego. Potrzebne będą:

 • numer rejestracyjny
 • numer VIN
 • data pierwszej rejestracji auta.

W odpowiedzi otrzymasz takie informacje jak:

 • podstawowe dane techniczne auta (np. silnik, rodzaj paliwa, zużycie paliwa, liczbę miejsc, masę całkowitą)
 • historia rejestracji, badań technicznych
 • przebieg kilometrów
 • zmiana właścicieli
 • ważność polisy OC.

Jak widzisz, jest to niezwykle cenne źródło wiedzy na temat potencjalnego twojego przyszłego samochodu. Dzięki temu możesz uniknąć zakupu auta, które – mimo zapewnień sprzedawcy – miało kilku właścicieli lub… zostało zgłoszone jako skradzione.

Jeśli zależy ci na uzyskaniu znacznie dokładniejszej historii pojazdu, możesz skorzystać z płatnych baz. W zależności od zasobów, informacje mogą dotyczyć m.in.:

 • chronologicznej historii pojazdu
 • danych archiwalnych o kolizjach i szkodach
 • danych technicznych i wyposażenia
 • wyceny aktualnej wartości rynkowej pojazdu
 • archiwalnych zdjęć.

W związku z tym, że różne bazy podają różne informacje, warto zweryfikować ich zakres z zasobami darmowego narzędzia CEPiK.

Historia samochodu – kiedy warto ją sprawdzić?

Z baz zawierających historię samochodu warto skorzystać – szczególnie wtedy, gdy przymierzasz się do zakupu używanego auta od osoby prywatnej. Dzięki temu możesz nie tylko zweryfikować faktyczny przebieg, ale także sprawdzić ważność obowiązkowej polisy komunikacyjnej. To niezwykle istotne, aby nie narazić się na karę finansową nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za brak ważnego OC.

Samochód nie ma ważnego OC – kupować czy nie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Po Czasami sprawdzana historia pojazdu pokazuje, że zbywca już od dłuższego czasu nie wykupuje polisy, w efekcie czego przerwa w ciągłości ubezpieczeniowej jest długa. Czy to oznacza konieczność rezygnacji z pojazdu?

Pamiętaj! Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie wezwie cię do zapłaty karty za brak ważnego OC, jeśli w dniu zawarcia umowy kupna-sprzedaży wykupisz polisę. Kwestie przerwy w ciągłości ochrony ubezpieczeniowej będzie musiał wyjaśnić zbywca auta i to na niego może zostać nałożona kara.

Jeśli nie chcesz przepłacać za OC, porównaj dostępne oferty. W tym celu warto skorzystać z serwisu porównywarkowego, np. https://rankomat.pl. Znajdziesz tam kalkulator OC/AC, za pośrednictwem którego szybko i wygodnie oszacujesz wysokość składki. Potem nie pozostanie ci nic innego, jak wybrać najtańszą ofertę i dopełnić formalności.

Historię pojazdu warto sprawdzić zawsze – niezależnie od tego, z jakiego źródła go kupujesz. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że żaden – nawet najdrobniejszy szczegół – nie umknął twojej uwadze.

Ważne wydarzenia