Czternasta emerytura wypłacana z automatu. Nie trzeba składać wniosku – potwierdza ZUS

żródło: pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury, która wyniesie 1250,88 zł brutto (1022,88 zł netto).

Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku – przypomina Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS. Dodaje, że świadczenia trafią do klientów ZUS wraz z wypłatami listopadowymi. Pełną kwotę otrzymają te osoby, które otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

W województwie mamy ponad 250 tys. emerytów i rencistów. O tym ile osób otrzyma w listopadzie dodatkowe świadczenie i kto w całej kwocie, a kto w pomniejszonej wiadomo będzie dopiero po zakończeniu wypłat. – Dziś nie wiemy konkretnie, ile osób na dzień 31 października będzie uprawnionych do otrzymania czternastki – zaznacza rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS.

Dodatkowa emerytura zostanie wypłacona dla około 9,1 mln emerytów i rencistów w całym kraju. Czternastki nie otrzymają na pewno osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone – podkreśla rzecznik Szkalej.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia