Na jakich warunkach najlepiej zaciągnąć kredyt mieszkaniowy?

Własny dom lub mieszkanie jest marzeniem bardzo wielu osób. Niestety, tylko nielicznych stać na taką inwestycję bez zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jednak powszechność tej usługi sprawia, że banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kredytobiorców, proponując bardzo korzystne oferty. Sprawdź, gdzie szukać najlepszego kredytu hipotecznego!

Kredyt mieszkaniowy- czym jest?

Kredyt mieszkaniowy, zwany również kredytem hipotecznym jest rodzajem pewnego zadłużenia wobec banku. Zabezpieczeniem takiego zobowiązania jest hipoteka. W przypadku niezdolności do spłacenia długu bank może przejąć daną nieruchomość. Kredyt mieszkaniowy charakteryzuje długi okres spłacania (najczęściej 20- 35 lat) oraz wysoka kwota pożyczki (najczęściej kilkaset tysięcy złotych). W związku z tymi kwestiami, instytucje udzielające kredytów hipotecznych muszą dokładnie sprawdzać potencjalnych kredytobiorców. Nie jest więc tak łatwo uzyskać interesującą nas pożyczkę. Co więc zrobić, by otrzymać kredyt hipoteczny?

O co spyta pracownik banku przed podpisaniem umowy kredytu?

Starając się o kredyt hipoteczny, należy zdawać sobie sprawę, że jego uzyskanie wymaga spełnienia kilku ważnych warunków. Zwykle łatwiej jest uzyskać takie świadczenie małżeństwom niż singlom. Nie bez powodu w społeczeństwie funkcjonuje żart o wspólnym kredycie, który silniej łączy dwoje ludzi niż umowa małżeńska. Dla banku po prostu osoby będące w formalnym związku są lepszym gwarantem spłacenia długu. Nie bez znaczenia jest również zawód wykonywany przez kredytobiorców. Stabilna sytuacja finansowa oraz zatrudnienie w solidnej firmie są podstawą do udzielenia kredytu hipotecznego. Warta uwagi jest również umowa, na podstawie której zatrudniona jest osoba starająca się o kredyt. Oczywiście w najlepszej sytuacji są osoby działające na umowie o pracę. Dla instytucji pożyczającej pieniądze ważna jest również liczba osób w gospodarstwie domowym. Im mniejsze koszty utrzymania, tym większa szansa na kredyt mieszkaniowy. Udzielenie pożyczki hipotecznej uzależnione jest również od przeznaczenia pieniędzy, a dokładnie stanu nieruchomości, w którą kredytobiorca ma zamiar zainwestować. Jak widać, udzielenie kredytu zależy od wielu czynników. Jeżeli pozytywnie spełnimy te kryteria możemy być pewni, że od zawarcia umowy kredytu jesteśmy już o krok.

Czym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania?

Roczna stopa oprocentowania RRSO jest bardzo ważnym wskaźnikiem. Określa całkowity koszt kredytu. Pokazuje, ile dokładnie pieniędzy dłużnik będzie należny bankowi. Uwzględnia nie tylko pożyczoną kwotę, ale również dodatkowe zobowiązania. Najczęściej są to: oprocentowanie pożyczki, prowizje, ubezpieczenie kredytu, opłata za rozpatrzenie wniosku. Wskaźnik ten wprowadzono, by ułatwić klientom porównywanie różnych ofert. Sprawdzając kredyty, bardzo ważne jest, by zestawiać ze sobą propozycje tych samych kwot i zadłużenie na identyczny okres czasu. Całkowita kwota kredytu różni się bowiem od tej, którą zwykle reklamują banki.

Kredyt hipoteczny- ranking

Banki sprawdzają potencjalnych kredytobiorców, jednak również oni powinni dobrze przyjrzeć się ofertom różnych instytucji. Co zrobić, by nie pogubić się w dostępnych na rynku ofertach? Najlepiej skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych. Dzięki takiemu zestawieniu każdy jest w stanie porównać proponowane przez banki oferty. Bez wychodzenia z domu sprawdzić można wszystkie szczegóły dotyczące pożyczki, a przede wszystkim skontrolować oprocentowanie kredytu. Dobry kredyt mieszkaniowy powinien być przejrzysty, bezpieczny, opłacalny i jak najlepiej dostosowany do potrzeb kredytobiorców. Skorzystanie z rankingu ofert jest więc czynnością niezbędną przed skontaktowaniem się z wybranym bankiem. Kredyt hipoteczny jest zadłużeniem zaciąganym na lata. Nie warto więc wybierać niesprawdzonych ofert.

Podziel się

Ważne wydarzenia