Trzy wnioski wpłynęły z województwa świętokrzyskiego do programu Polski Ład

źródło: pixabay

Związek Gmin Gór Świętokrzyskich złożył trzy wnioski do programu Polski Ład, które obejmują działania łączące wszystkie samorządy należące do związku. Pierwszy dotyczy budowy i oznakowania 22 kilometrów ścieżek rowerowych na terenie 11 gmin.

– Miejscami będą to odcinki łączące już istniejące ścieżki, miejscami nowe trasy, które mają w przyszłości tworzyć szlak rowerowy łączący największe miasta regionu – mówi Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów.
To ponad 220 kilometrów trasy rowerowej biegnącej od Kielc przez Skarżysko Kamienną, Starachowice, Ostrowiec do Opatowa. Kwota wnioskowanych środków wynosi 20 mln. zł.

Drugi wniosek, opiewający na 134 mln. zł dotyczy budowy infrastruktury, która ma zwiększyć atrakcyjność i ruch turystyczny w regionie Gór Świętokrzyskich. Obejmuje budowę i rozbudowę 22 obiektów znajdujących się na terenie gmin zrzeszonych w związku. To, m.in. budowa basenów zewnętrznych, świetlic, izb tradycji, placów zabaw, infrastruktury campingowej, czy stref wypoczynku. Samorząd Waśniowa zgłosił w nim budowę izby tradycji, poświęconej pamięci Jana Piwnika Ponurego oraz altan turystycznych i chce to połączyć z planami budowy świetlicy wiejskiej w Janowicach.

– Będzie to świetlica, gdzie planujemy utworzyć salę tradycji Jana Piwnika Ponurego. Chcemy także w pełni zagospodarować teren, aby utworzyć plac zabaw i dojazd wraz z parkingami. Dodatkowo wybudować miejsce poświęcone biwakom i namiotom. Mam nadzieję, że te projekty uda się połączyć w jedną całość i w pełni je zrealizować – mówi wójt Gajewski.

Dodaje, że gmina ma już podpisaną umowę  z firmą projektową, która na początku września przedstawić ma koncepcję tej inwestycji.
– Wraz z Radą Sołecką i przedstawicielami Sołectwa z Janowic  uzgodnimy w jakim miejscu i w jakim budynku zostanie przeprowadzone takie rozwiązanie. Chcemy, aby one w przyszłości  funkcjonowały nie tylko dla lokalnej społeczności, ale również dla tych, którzy zdecydowali się na odpoczynek właśnie w tym miejscu – podkreśla wójt Waśniowa.

Projekt wraz z pozwoleniami ma być gotowy do końca stycznia przyszłego roku. Jeśli środki uda się uzyskać inwestycja byłaby gotowa do końca 2022 roku.

Trzeci, ostatni projekt zgłoszony przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich dotyczy budowy systemów odnawialnych źródeł energii na 30 budynkach użyteczności publicznej w 11 gminach. Ma to wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Górach Świętokrzyskich. Ten wniosek opiewa na kwotę 5 mln. zł.
Zgodnie z zapowiedziami rządu to, które wnioski dostaną dofinansowanie powinno być wiadomo na początku września.

Podziel się

Ważne wydarzenia