Wyposażenie apteczki zakładu pracy – o czym warto pamiętać?

Apteczka jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia każdego zakładu pracy. Dzięki odpowiednio dobranym preparatom możemy udzielić pracownikowi pierwszej pomocy, która do przyjazdu karetki pogotowia musi okazać się wystarczająca. Choć w sklepach można zakupić gotowe apteczki, zwykle ich wyposażenie jest bardzo ubogie. Tymczasem warto pamiętać o kilku niestandardowych akcesoriach, które powinny znaleźć się w każdej, zakładowej apteczce.

Produkty do higieny i dezynfekcji

W dzisiejszych czasach dbanie o właściwą higienę, w tym również dezynfekowanie rąk, stało się codziennością. Niemniej jednak w apteczce nigdy nie powinno zabraknąć preparatów, które posłużą nam na przykład do zdezynfekowania rąk czy narzędzi, niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy. O zachowaniu właściwej higieny należy bowiem pamiętać nie tylko w kontekście bezpieczeństwa poszkodowanego, ale również własnego. Nieoczywistym elementem apteczki będzie również preparat do dezynfekcji małych, biurowych powierzchni. Jest on bardzo przydatny na przykład w sytuacji, gdy gościmy u siebie osoby z zewnątrz, na przykład klientów lub kandydatów do pracy. Dzięki dobrze dobranym preparatom istnieje możliwość szybkiej, a co najważniejsze skutecznej dezynfekcji powierzchni.

Środki na oparzenia

Wydawałoby się, że osoby, które nie wykonują pracy w szczególnych warunkach, nie są narażone na oparzenia różnego stopnia. Tymczasem okazuje się, że poważnego oparzenia możemy doznać nawet wtedy, gdy przypadkowo polejemy się wrzącą wodą. Niebezpieczne może okazać się również spięcie, do którego może dojść w przypadku nieodpowiedniego zabezpieczenia instalacji elektrycznej. Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń często opiera się na polewaniu rany zimną wodą. Niemniej jednak o wiele lepiej sprawdzą się opatrunki hydrożelowe, które wystarczy przyłożyć do miejsca oparzenia, aby poszkodowany mógł w krótkim czasie poczuć ulgę. Czasami zastosowanie opatrunku okazuje się wystarczającym działaniem, lecz w przypadku większych oparzeń konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

Ustnik lub maseczka do sztucznego oddychania

W teorii ustnik lub maseczka do sztucznego oddychania są obowiązkowym wyposażeniem apteczki zakładowej. Niemniej jednak w wielu miejscach w apteczkach znajdują się jedynie maseczki jednorazowe, które nie nadają się do przeprowadzenia resuscytacji. Dlatego też warto wyposażyć swoją apteczkę zarówno w maseczkę do sztucznego oddychania, jak i ustnik. Obu tych rzeczy możemy używać wymiennie, a zapewniają one odpowiednią higienę i bezpieczeństwo zarówno poszkodowanemu, jak i osobie udzielającej pomocy. Dlaczego posiadanie maseczki i ustnika jest kluczowe? Ponieważ w niektórych przypadkach resuscytacja może być prowadzona przez dwie osoby, na zmianę. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy po jednej lub dwóch próbach poszkodowany nie odzyskuje przytomności. Aby nie narażać na duży wysiłek jednej osoby, inna może ją zmienić. Wtedy jednak należy pamiętać o wymianie maseczki lub ustnika do sztucznego oddychania.

Podziel się

Ważne wydarzenia