’Czarna środa dla polskiego parlamentaryzmu”. Komentarze świętokrzyskich polityków

Mimo protestów organizowanych w całej Polsce w obronie wolności mediów i przegranego przez PiS głosowania w sprawie odroczenia obrad do 2 września, ustawa 'lex anty-TVN” trafiła pod głosowanie i została przyjęta. – To koniec polskiego parlamentaryzmu – ocenia Bartłomiej Sienkiewicz, świętokrzyski poseł KO. – Wstydzę się za rządzących – mówi Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca. Parlamentarzyści PiS z województwa milczą.

Ustawa 'lex anty-TVN” została poddana głosowaniu, mimo przegłosowania odroczenia obrad, bo marszałek sejmu Elżbieta Witek zarządziła powtórzenie głosowania. W ciągu niespełna dwóch godzin zarządzonej przez nią przerwy, Paweł Kukiz wraz z dwójką posłów Kukiz 15, którzy głosowali za odroczeniem obrad do września, zmienili zdanie i zagłosowali razem z PiS-em.

Powtórzenie przegranego przez PiS głosowania – końcem polskiego parlamentaryzmu nazywa Bartłomiej Sienkiewicz, świętokrzyski poseł Koalicji Obywatelskiej. – To jest absolutny skandal. I to, że w łamaniu prawa, niszczeniu polskiego parlamentaryzmu wzięła udział marszałek sejmu jest dowodem na to, że PiS ma za nic reguły prawa, szacunek dla demokracji. To był po prostu skandal o bardzo poważnych konsekwencjach. Druga, choć powiązana oczywiście sprawa to 'lex anty-TVN”. Najlepszym podsumowaniem tego, co się stało wczoraj jest dzisiejsza wypowiedź rzecznika Departamentu Stanu USA (Ned Price), który powiedział, że Polska narusza wartości NATO. Znaleźliśmy się w sytuacji, w której działania Kaczyńskiego zmierzające do zniszczenia niezależnych od niego mediów prowadzą do wypychania Polski z NATO i sojuszy militarnych, w których jesteśmy. To już jest działanie na pograniczu zdrady stanu. To co się stało w przeciągu ostatnich 24 godzin pokazuje, że nie ma takiej bariery, którą Jarosław Kaczyński i PiS jest w stanie uszanować, bo liczy się dla nich tylko utrzymanie władzy – mówi poseł Koalicji Obywatelskiej, która złożyła dziś zawiadomienie do prokuratury, zarzucając marszałek Witek dokonanie przestępstwa legislacyjnego.

Bartłomiej Sienkiewicz był jednym z posłów domagających się w sejmowym wystąpieniu odroczenia posiedzenia Sejmu. Powodem, jak tłumaczy, była korupcja polityczna, odbywająca się na ich oczach w Sejmie. – Jarosław Gowin, który 24 godziny wcześniej był członkiem rządu Jarosława Kaczyńskiego, powiedział otwartym tekstem, że wszyscy członkowie jego ugrupowania, którzy razem z nim opuścili Zjednoczoną Prawicę, dostali handlowe propozycje, i że to jest korupcja polityczna. Chciałem, żeby zajęła się tym pani marszałek sejmu, ponieważ korupcja odbywająca się w sejmie jest czymś absolutnie nagannym i pani marszałek sejmu ponosi pewną odpowiedzialność za to. Ten wniosek o odroczenie posiedzenia udało się wygrać i to ten wniosek został później na powrót przegłosowany przez kolejną korupcję polityczną. Przecież chyba nikt nie ma cienia złudzeń, że pan Kukiz ze swoim szemranym towarzystwem zagłosował dla ideałów razem z Jarosławem Kaczyńskim. On zagłosował dla pozycji, pieniędzy i tego wszystkiego, co się nazywa korupcją polityczną. Będziemy ich z tego rozliczać – zapowiada Bartłomiej Sienkiewicz.

O komentarz poprosiliśmy też Andrzeja Szejnę z Lewicy. – Pani i Sprawiedliwość rękami pani Witek, nie chcę powiedzieć, że marszałek Witek, w mojej ocenie popełniła przestępstwo. Sejm RP odroczył obrady do września i pani marszałek nie miała prawa poddawać pod głosowanie niczego. Cała dyskusja, głosowania powinny zostać odłożone. Żadna ustawa ograniczająca wolność mediów, żadna ustawa o podwyżce dla pana prezydenta Dudy nie powinna być głosowana. Została złamana demokracja i za to pani marszałek Witek powinna stanąć przed sądem – mówi Andrzej Szejna.

O poczuciu bezsilności i wstydzie za rządzących mówi Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Mówi o łamaniu prawa przez PiS i korupcji na niespotykaną skalę. – Przede wszystkim miałem poczucie wstydy za rządzących tym krajem. Na oczach Polaków doszło do tak bezprecedensowego lekceważenia prawa, takiego cynizmu i korupcji politycznej. Jaki idzie przykład z góry, kiedy to prawo się lekceważy, za nic ma się praworządność. Przede wszystkim było mi wstyd, że coś takiego mogło się wydarzyć w naszym parlamencie. Zgadzam się w tymi, którzy mówią, że to była 'czarna środa dla polskiego parlamentaryzmu”, ale także dla polskiej praworządności. Na naszych oczach odbywał się targ polityczny, pokaz cynizmu i korupcji politycznej. To jest naprawdę straszne – komentuje wiceprezydent Dasios.

Przeciwko ustawie 'lex anty – TVN’ zagłosowało pięciu świętokrzyskich posłów. To Adam Cyrański, Marzena Okła-Drewnowicz i Bartłomiej Sienkiewicz z Koalicji Obywatelskiej, Czesław Siekierski z PSL i Andrzej Szejna z Lewicy. Wstrzymał się od głosu Krzysztof Bosak z Konfederacji.
Za ustawą głosowało dziesięciu posłów PiS, w tym ostrowczanin Andrzej Kryj i szef PiS w regionie Krzysztof Lipiec, a także Agata Wojtyszek, Anna Krupka, Zbigniew Ziobro, Mariusz Gosek, Bartłomiej Dorywalski, Michał Cieślak, Marek Kwitek, Piotr Wawrzyk.

Andrzej Kryj broni tego, jak głosował. – Po pierwsze uważam, że zagłosowałem za ustawą, która porządkuje kwestie własnościowe w mediach, która zabezpiecza interesy państwa polskiego, jeśli chodzi o media. Po drugie, uważam, że pani marszałek Elżbieta Witek miała prawo poddać ten wniosek trzydziestu posłów o reasumpcję głosowania pod głosowanie i to właśnie sejm większością głosów zadecydował, że do tej reasumpcji dojdzie, i takie głosowanie przeprowadził – mówi poseł PiS z Ostrowca. Dopytywany przez Radio Ostrowiec, dodaje, że jego zdaniem także opozycja uznała zarządzenie reasumpcji głosowania i wyniki powtórzonego głosowania w sprawie odroczenia posiedzenia sejmu. – Wszyscy obecni na sali posłowie, zarówno z opozycji, jaki i koalicji, Zjednoczonej Prawicy, brali udział w następnych głosowaniach, czyli przyjęli do wiadomości, tak ja to oceniam, że reasumpcja głosowania była skuteczna i sejm mógł dalej obradować – argumentuje.

Nie udało nam się uzyskać komentarzy innych parlamentarzystów PiS w regionie. Anna Krupka, Krzysztof Lipiec, Batłomiej Dorywalski, Agata Wojtyszek, ale także senator PiS z Ostrowca Jarosław Rusiecki nie odebrali od nas telefonu i nie odpowiedzieli na smsy z prośbą o komentarz.

………………………………………………………

Przeciwko ustawie 'lex anty – TVN’ głosowali:
Marzena Okła-Drewnowicz – Koalicja Obywatelska
Bartłomiej Sienkiewicz – Koalicja Obywatelska
Adam Cyrański – Koalicja Obywatelska
Czesław Siekierski – Koalicja Polska
Andrzej Szejna – Nowa Lewica

Za przyjęciem ustawy 'lex anty – TVN’ głosowali:
Andrzej Kryj – PiS
Michał Cieślak – PiS
Bartłomiej Dorywalski – PiS
Anna Krupka – PiS
Agata Wojtyszek – PiS
Zbigniew Ziobro – PiS
Marek Kwitek – PiS
Krzysztof Lipiec – PiS
Piotr Wawrzyk – PiS
Mariusz Gosek – PiS

Wstrzymał się:
Krzysztof Bosak – Konfederacja

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia