Wolne Media – Wolni Ludzie – Wolna Polska. Protest w Ostrowcu Świętokrzyskim

W około stu pięćdziesięciu miastach i miasteczkach w Polsce odbyły się wczoraj protesty w obronie TVN i wszystkich wolnych i niezależnych mediów. Taka demonstracja miała miejsce także w Ostrowcu i wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób.

Protestujący przynieśli ze sobą transparenty, a na nich grafiki z logiem TVN i gestem Viktorii, hasła – 'Wolne media, 'Telewizji standard ruski gwarantuje Marek Suski” czy 'Ten TVN nam się po prostu należy”.- Dziś rano usłyszałam w telewizji, że w Gazecie Wyborczej będzie dużo na temat ustawy anty-TVN i plakat. Kupiłam gazetę, nakleiłam plakat na tekturę i jestem – mówi jedna z uczestniczek. – Nie wyobrażam sobie, że władza wyłączy mi TVN. Przecież teraz każdy może oglądać to, co chce. Nikt nie nakazuje oglądać TVN, można się przełączyć na telewizję Kurskiego – dodaje. Demonstranci wykrzykiwali hasła „Obronimy wolne media”, 'Nie chcemy Białorusi”. Radiu Ostrowiec mówili dlaczego przyszli na manifestacje. – Chcę zaprotestować przeciwko ograniczaniu wolności słowa. Jestem za wolnymi mediami. Chcę, żebyśmy mieli coś do powiedzenia – mówiła inna osoba. – To jest przykre, że społeczeństwo dało się kupić za własne pieniądze – skwitował inny mężczyzna, podkreślając, że bez mediów nie ma mowy o wolności, i że protestuje, bo demokracja umiera zwykle w ciszy.

Demonstracja odbyła się pod siedzibą oddziału Radia Kielce w Ostrowcu przy Alei 3 Maja 4. Obecny na niej Marek Osmala, były Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta przypomniał, że to miejsce jest szczególne. – Właśnie w tym miejscu 40 lat temu, gdy była jedna telewizja, codziennie stał tu tłum ludzi, bo na szybach naklejane były informacje z teleksów i przepisywane ręcznie – opowiada.

Organizatorami manifestacji w Ostrowcu byli Krzysztof Adamski w Nowej Lewicy, Iwona Marczak z Nowoczesnej, Patryk Stępień z Unii Młodych oraz Elżbieta Mazur z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. – To co dzieje wokół TVN24 oraz lex TVN to jest zamach na wolne i niezależne media, zresztą nie pierwszy w Polsce, a wolność mediów zapewnia nam między innymi Konstytucja RP – mówił Patryk Stępień.

Głos w imieniu Radia Ostrowiec zabrała redaktor naczelna Joanna Gergont. – Kiedy można były oglądać tylko telewizję publiczną, to słyszeliśmy tylko to, co chce się nam powiedzieć. Gdyby dziś nie wolne media to nie widzielibyśmy o willach Obajtka, nie wiedzielibyśmy o wielokrotnych zmianach w zarządach spółek Skarbu Państwa i wypłacanych wielomilionowych odprawach dla odchodzących prezesów. Najgorsze jest to, że my powoli się do tego przyzwyczajamy. Nawet my, dziennikarze często już mówimy, że to przecież nie jest dziwne. My obojętniejemy, a tak być nie może – mówiła Joanna Gergont.

Krzysztof Adamski podkreślał, że demonstracja odbywa nie tylko w obronie jednej stacji, ale wolnych i niezależnych mediów, których po przejęciu Polska Press przez Orlen jest coraz mniej. Wyjaśnił też dlaczego jego zdaniem – o czym mówił wcześniej na antenie RO i za co był krytykowany przez prawicowych polityków – Polska zaczyna być krajem totalitarnym. Przytoczył jedną z definicji. – Teraz już dzwoni gdzieś dzwoneczek, który ostrzega nas wszystkich przed tym, że za chwilę nasze wolności osobiste będą ograniczone w sposób daleko idący. Dziś zmierza się do tego, żeby ograniczyć naszą możliwość wyboru medium, które chcemy słuchać lub oglądać, a za chwilę pójdzie za tym cały szereg innych, kolejnych działań – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że projektowane przez PiS zmiany w prawie zmuszają amerykańskiego właściciela stacji TVN do sprzedaży większości udziałów. Mimo, że to wciąż projekt, a nie obowiązujące prawo, to TVN24, którego koncesja upływa 26 września, ma problem z jej otrzymaniem. Wniosek o przedłużenie koncesji na nadawanie złożyli na początku 2020 roku.
Po głosowaniu w Sejmie w sprawie projektu ustawy lex- TVN podamy wyniki głosowania poszczególnych świętokrzyskich parlamentarzystów.

/mag/

 

Ważne wydarzenia