Co trzeba zamieścić w CV, a co nie jest konieczne?

Proces aplikowania o pracę zwykle zaczynamy od napisania dobrego CV. Dobrego, czyli takiego, które potencjalnego pracodawcę zachęci do tego, aby zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną i stworzy szansę na zaprezentowanie się osobiście. Dobrze jest więc poświęcić chwilę i zapoznać się z wytycznymi, dzięki którym nasze CV będzie prezentowało się profesjonalnie, w końcu to od niego bardzo wiele zależy. Jak stworzyć idealny dokument i dlaczego kreator CV może okazać niezwykle pomocny?

Informacje, jakie koniecznie muszą znaleźć się w CV

  • Dane osobowe. To niezwykle ważne, aby każde CV zawierało imię i nazwisko oraz datę urodzenia i numer telefonu kandydata. Można dodać także adres e-mail. Jednak warto zwrócić uwagę na to, aby brzmiał on profesjonalnie i lepiej nie umieszczać go, jeżeli w nazwie widnieje zdrobnienie lub dwuznaczne słowo.
  • Doświadczenie zawodowe. To najważniejsza część każdego CV. Należy w niej zawrzeć informacje o zajmowanych do tej pory stanowiskach wraz z zakresem obowiązków oraz określić daty w jakich zatrudnienie miało miejsce. To, w jaki sposób napiszemy tę część może mieć ogromny wpływ na to, czy pracodawca oceni nasze umiejętności jako wystarczające i zdecyduje się na kontakt.
  • Wykształcenie. Podczas aplikowania o pracę niezwykle ważne jest także to, jakie mamy wykształcenie. Zaczynami od tych, które ukończyliśmy najpóźniej i mogą okazać się przydatne na stanowisku, o które zabiegamy.
  • Języki obce. Wiele firm przywiązuje kluczową wagę do znajomości języków. Kiedy opiszemy już nasze wykształcenie, wówczas przychodzi czas aby określić jakimi obcymi językami władamy i na jakim poziomie.
  • Kursy i certyfikaty. Jeżeli posiadasz potwierdzenie ukończonych kursów, jakie mogą przydać Ci się na nowym stanowisku, to zdecydowanie informacja o tym powinna znaleźć się w CV.
  • Zdjęcie. Dobrze jest umieścić swoje zdjęcie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby wyglądało ono profesjonalnie i poważnie. Zrezygnuj więc lepiej z fotografii w okularach i kapeluszu podczas wakacji w Hiszpanii. To nie jest dobry pomysł, aby pokazać należyty szacunek dla nowego miejsca pracy.
  • Klauzula do CV. Każdy dokument powinien posiadać również zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Warto o tym pamiętać.

Czego nie musisz umieszczać w CV?

  • Adres zamieszkania. Jeżeli mieszkasz dość daleko od siedziby nowej firmy lub często przebywasz poza domem, wówczas nie musisz podawać swojego adresu. Do kontaktu dla rekrutera najważniejszy będzie numer telefonu, a także opcjonalnie adres mailowy.
  • Informacje o szkołach średnich i podstawowych. Nie ma potrzeby, aby w Twoim CV znajdowała się informacja o szkole podstawowej i liceum. Wyjątek stanowi sytuacja, w której istnieje szansa, że profil szkoły średniej pozwolił Ci uzyskać kwalifikacje niezbędne dla procesu rekrutacji. Jeżeli poszukujesz swojej pierwszej pracy, gdyż dopiero skończyłeś liceum lub technikum, to także możesz zawrzeć informację o tym, jaka była to szkoła.
  • Informacje o sytuacji rodzinnej. Nie ma żadnego powodu, dla którego miałbyś wpisywać do CV swój stan cywilny lub ilość posiadanych dzieci. To informacje prywatne, które możesz zostawić dla siebie, a sytuacja rodzinna nie powinna wpływać w żaden sposób na kwalifikacje.

O czym jeszcze należy pamiętać pisząc CV?

Kiedy już umieścisz w swoim dokumencie aplikacyjnym niezbędne dane, zwróć także uwagę na to w jaki sposób się opisałeś. CV nie powinno skupiać się na samych superlatywach, a opis Twoich mocnych stron i zalety nie powinien zajmować zbyt dużo miejsca. Dla przyszłego pracodawcy niezwykle ważne jest to, aby życiorys pozwalał na dostrzeżenie w Tobie idealnej osoby na wolne stanowisko. Warto także sprawdzić literówki i odpowiednio edytować dokument, aby okazać należyty pracodawcy szacunek i potwierdzić swoje kompetencje.  Można zrobić to w prosty sposób za pomocą generatora CV. Kiedy tworzysz swój dokument skup się także na tym, aby odpowiadał on na wymagania, jakie znajdują się w ogłoszeniu o pracę. Nie chodzi o to, żeby zmyślać i posuwać się do oszustwa, gdyż to prędzej czy później i tak się wyda. Jeżeli jednak szukasz pracy na konkretnym stanowisku to umieść w CV takie informacje, które mogą przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie szuka, zamiast skupiać się tym, co zwyczajnie jest mało istotne.

Dlaczego warto używać kreatora CV?

Przygotowanie dobrze wyglądającego dokumentu może niejednej osobie sprawić trudność. Generatory CV pozwalają na szybkie i łatwe utworzenie niezbędnych dokumentów aplikacyjnych. Praca z nimi jest niezwykle prosta, gdyż najczęściej polega tylko na wpisaniu konkretnych informacji. Program zajmuje się natomiast edycją i odpowiednim rozmieszczeniem tekstu. Bez problemu można także przesłać swoje zdjęcie, które również pojawi się w przeznaczonym do tego miejscu. Każdy, kto chce stworzyć swoje CV ma do wyboru różnego rodzaju cv szablon, dzięki czemu może znaleźć taki, który zawrze tylko niezbędne informacje. Darmowy kreator CV to więc szybki i prosty sposób na utworzenie idealnego CV.

Podziel się

Ważne wydarzenia