Adam Spała, Bill Gates i wielki plan stworzenia mebli z porcelany

Bill Gates musi przyjechać do Ćmielowa. To zapowiedź Adama Spały, twórcy i właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów i Żywego Muzeum Porcelany.

Po spełnieniu marzenia o wielkim odkryciu, na miarę odkrycia różowej porcelany – a odkrył i niedawno opatentował jedyną na świecie szmaragdową porcelanę – zamierza zrealizować cel, który wskazał mu przed wieloma laty profesor Lubomir Tomaszewski, twórca słynnych porcelanowych figurek i serwisów, które Adam Spała odtworzył. Najsłynniejszy mieszkaniec Ćmielowa znów zamierza stworzyć coś, czego nie robi nikt inny na świecie. Powstać ma kolekcja unikatowych mebli z porcelany, a konkretnie biurek. Przy jednym z nich ma usiąść Bill Gates. – Dziś już mogę powiedzieć, że ja w to wierzę. Zanim zaprosimy Billa Gatesa do Ćmielowa, najpierw musimy się uwiarygodnić, wykonać wiele działań. Bill Gates usiądzie przy biurku i coś podpisze, a my zlicytujemy to biurko i część pieniędzy przeznaczymy na ochronę środowiska – zapowiada wizjoner i artysta.

W ciągu najbliższych dwóch lat powstać ma dwanaście ciężkich biurek zdobionych porcelanowymi płytkami. Każda z nawet sześćdziesięciu płytek zdobiących mebel będzie ręcznie malowana przez cenionych artystów. Zdaniem Adama Spały, przekonanie ich do przedsięwzięcia będzie najtrudniejszym zadaniem. – Tomasz Sętkowski, jeden z najlepszych malarzy w Polsce, wycenił taką pracę na 100 tysięcy złotych i zapłacenie takiej kwoty za malowanie porcelanowej płyty nie stanowi problemu. Porcelana nie należy do materiałów, na których łatwo jest malować. Artyści z tego względu nie chcą tracić swoich autorytetów, bo obawiają się efektu – dodaje.

Zgodę na udział w projekcie wyraził już na przykład Rafał Olbiński, światowej sławy ilustrator, scenograf i plakacista, który miał w ćmielowskiej Galerii van Rij swoją wystawę. – Mam podpisany patronat artystyczny z Rektorem Akademii Sztuk Pięknych – Andrzejem Bednarczykiem i drugi w randze Profesora Katedry Ceramiki  AGH w Krakowie –  Piotrem Izakiem, który jest jednym z najlepszych specjalistów w Polsce – zdradza Radiu Ostrowiec Adam Spała. Opiekunowie artystyczni mają pomóc w zaprojektowaniu mebli.

A co wspólnego ma z inicjatywą Lubomir Tomaszewski, jak wyglądała droga do sukcesu Adama Spały i dlaczego – w jego ocenie – to dopiero początek do zbudowania światowej marki jego firmy? – obszerny wywiad na ten temat publikuje dziś Gazeta Wyborcza. A Adam Spała będzie gościem Radia Ostrowiec w najbliższą środę po godz. 9.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia