Zmiany w programie Rodzina 500 plus

żródło: pixabay.com

Od przyszłego roku rodziców, którzy korzystają ze wsparcia z rządowego programu 500+, czekają duże zmiany. Za obsługę programu 500+ przestaną odpowiadać gminy i powiaty. Podobnie jak w przypadku programu 'Dobry start’ to zadanie przejmie od nich ZUS.

– Aktualnie to jeszcze my, jako ośrodek pomocy przyjmujemy wnioski na okres zasiłkowy od czerwca tego roku do końca maja 2022 roku. Od czerwca przyszłego roku wszystkie świadczenia 500 plus przechodzą do ZUS-u. Natomiast rodzice dzieci, które urodzą się w styczniu 2022 roku będą składać już wnioski o ustalenie prawa do zasiłku w ZUS-ie – mówi Władysława Zwolińska, kierownik GOPS w Bodzechowie.

Co więcej wniosków o 500 plus nie będzie można już składać w formie tradycyjnej, polegającej na wypełnieniu papierowego formularza. Zamiast tego rodzic będzie miał do wyboru jeden z trzech elektronicznych kanałów wysłania wniosku – za pośrednictwem platformy e-PUAP, PUE ZUS lub portalu Emp@tia. Dodatkowo zlikwidowane będą wypłaty świadczeń do ręki lub przekazem pocztowym – pieniądze trafią wyłącznie na wskazany rachunek bankowy.

Według zapowiedzi rządu od przyszłego roku wnioski będzie można złożyć raz, a świadczenie na kolejne okresy będzie się automatycznie odnawiało i obowiązywało aż do 18 r.ż. dziecka.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia