Protest „Wolne Media – Wolni Ludzie – Wolna Polska” także w Ostrowcu

We wtorek 10 sierpnia, czyli na dzień przed sejmową debatą o PiSowskim projekcie zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, potocznie zwanym 'lex TVN’ w całym kraju organizowane są demonstracje w obronie wolnych mediów pod nazwą 'Wolne Media – Wolni Ludzie – Wolna Polska”. Jedna z nich odbędzie się w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– To jest protest nie tylko w obronie TVN, ale przeciwko zawłaszczaniu wolnych i niezależnych mediów przez obecny rząd PiSowski. PiS od jakiegoś czasu próbuje nam wszystkim zafundować pewnego rodzaju współczesną odmianę totalitaryzmu, a nikt z polityków, którzy preferują takie totalitarne podejście do uprawiania polityki nie jest zwolennikiem wolnych mediów i w ogóle wolnych ludzi – mówi Krzysztof Adamski z Nowej Lewicy, jeden z organizatorów pikiety, która ma odbyć się pod siedzibą oddziału Radia Kielce w Ostrowcu przy Alei 3 Maja 4. – W naszym województwie Radio Kielce jest utożsamiane z tym wszystkim, co jest nie najlepsze, jeżeli chodzi o politykę medialną rządu PiSowskiego – dodaje.

W całym kraju do protestu zainicjowanego przez Komitet Obrony Demokracji, Fundację Grand Press i Towarzystwo Dziennikarskie, a także organizacje społeczne, między innymi Helsińską Fundację Praw Człowieka, zgłosiły się już lokalne środowiska obywatelskie ze 150 miast. W Ostrowcu organizują go Krzysztof Adamski w Nowej Lewicy, Iwona Marczak z Nowoczesnej, Patryk Stępień z Unii Młodych oraz Elżbieta Mazur z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. – Wszyscy wiemy jaką rzeczywistość kreuje nam nasz rząd i nie zgadzamy się z tym. Nie chcemy żyć w kraju, który będzie nam przedstawiał tylko i wyłącznie ich punkt widzenia. Mamy prawo do rzetelnej informacji i tego prawa będziemy bronić. Nie chcemy drugiej Białorusi – mówi Elżbieta Mazur.

Początek protestu we wszystkich ośrodkach w kraju planowany jest na godzinę 18.
Przypomnijmy, że projektowane przez PiS zmiany w prawie zmuszają amerykańskiego właściciela stacji TVN do sprzedaży większości udziałów podmiotowi z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mimo, że to wciąż projekt, a nie obowiązujące prawo, to TVN24, którego koncesja upływa 26 września, ma problem z jej otrzymaniem. Wniosek o przedłużenie koncesji na nadawanie złożyli na początku 2020 roku.

Po głosowaniu w Sejmie w sprawie projektu ustawy lex- TVN opublikujemy wyniki głosowania poszczególnych świętokrzyskich parlamentarzystów.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia