Dlaczego każdy powinien mieć zainstalowany antywirus na komputerze?

Cały czas dowiadujemy się o coraz to nowych złośliwych oprogramowaniach i wirusach komputerowych, które wykradają nasze dane i niszczą nam komputery. Dlatego wciąż aktualne jest pytanie – czy nadal potrzebne są nam antywirusy?. Wielu ludzi twierdzi, że nie są im do niczego potrzebne, ponieważ korzystają tylko z legalnych programów komputerowych i nie wchodzą na podejrzane strony internetowe. Czy mają rację?

Czym w ogóle są antywirusy?

Programy antywirusowe robione są dla ochrony komputerów przed złośliwym oprogramowaniem, takim jak na przykład wirusy. Nowoczesne programy antywirusowe to pakiety wielu programów, które chronią nasze urządzenia przed cyberatakami. Dlatego też każdy potrzebuje mieć zainstalowany program antywirusowy, chyba że posiada już – na przykład – całkiem skuteczny obecnie Windows Defender, który jest dodany do systemu Windows 10.

Obecnie antywirusy posiadają skaner, który monitoruje dyski w komputerze w celu wykrycia zagrożenia, sprawdza strony internetowe przeglądane przez użytkownika oraz nośniki danych. Często posiadają też firewall, zapobiegający niepożądanemu dostępowi do peceta przez „dziury” w infrastrukturze sieciowej. Także nasza poczta internetowa może być chroniona przez antywirusa.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w sieci?

W internecie czai się na nas wiele zagrożeń. Każdego dnia powstają na świecie nowe szkodliwe oprogramowania i wykrywane są niebezpieczne luki w sterownikach, aplikacjach czy sprzęcie komputerowym. Niektóre meldunki podają, że każdej doby powstaje nawet 1 000 000 nowych złośliwych programów, które przeważnie są kopiami lub niewielkimi modyfikacjami znanych już wirusów.

Zarażenie naszego komputera jest dosyć proste. Wystarczy, że wejdziemy na nieodpowiednią stronę internetową, która ma ukryte w reklamach złośliwe oprogramowanie. Także klikanie w linki z niesprawdzonych miejsc może wyrządzić nam dużo szkód. Trzeba też uważać na wiadomości mailowe, gdzie dodawane załączniki często są zawirusowane. Możliwości jest więc bardzo dużo.

Jak uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem?

To nasza rozwaga jest tak naprawdę najlepszą obroną przed zainfekowaniem naszych komputerów. Gdy będziemy na bieżąco aktualizować używany program antywirusowy, ryzyko wpadki będzie dużo mniejsze.

Często zdarza się, że wyłączamy program antywirusowy, gdy korzystamy z różnego rodzaju torrentów, dotychczas blokowanych przez nasz antywirus. Jest to bardzo złe działanie, które szybko doprowadzi do naszej zguby.

Podsumowanie

Do podstawowej ochrony naszych komputerów powinien wystarczyć całkiem dobry obecnie Windows Defender, który jest wbudowany w system operacyjny firmy Microsoft. Jeżeli jednak chcemy się jeszcze lepiej zabezpieczyć, dobrze jest pomyśleć o dodatkowym programie antywirusowym. Do cieszących się uznaniem specjalistów i użytkowników należą m.in. Kaspersky Security, AVG czy McAfee.

Pamiętajmy przy tym zawsze o własnym zdrowym rozsądku, który jest najlepszym antywirusem ze wszystkich. Nic nas nie ustrzeże lepiej niż my sami.

Podziel się

Ważne wydarzenia