Miasteczko zdrowia w Sandomierzu. Z badań chętnie korzystali także turyści

Ponad 300 osób skorzystało z badań, konsultacji i porad oraz ćwiczeń na świeżym powietrzu podczas profilaktyczno-zdrowotnego pikniku w Sandomierzu.

Miasteczko zdrowia na nadwiślańskich bulwarach w sobotę zorganizował Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nad Wisłą w miasteczku zdrowia można było zbadać poziom cukru, zmierzyć ciśnienie krwi, zrobić bezpłatną mammografię i cytologię, skorzystać z konsultacji medycznych doktora Leszka Smorągą oraz pielęgniarek z Zakładu Profilaktyki Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, a także porad dietetycznych. Chętni mogli pospacerować i poćwiczyć z kijkami pod fachowym okiem instruktorów z Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking.
Olbrzymim zainteresowaniem cieszyło się ważenie i obliczanie BMI, a przede wszystkim ocena tzw. wieku metabolicznego – nie według daty urodzenia, a stanu fizycznego organizmu.
– 'Od ręki” można było też potwierdzić Profil Zaufany niezbędny do korzystania z Internetowego Konta Pacjenta, portalu, bez którego trudno jest się dziś poruszać po systemie ochrony zdrowia. Bez kolejki wydawana była karta EKUZ – mówiła Beata Szczepanek, rzeczniczka prasowa świętokrzyskiego NFZ-etu.
Małgorzata Kiebzak dyrektor NFZ w Kielcach zachęcała do badań, także w programie Profilaktyka 40 Plus.
-Większość chorób na początku nie daje objawów. A my w czasie epidemii bardzo się zaniedbaliśmy. Dlatego badajmy się, korzystajmy z Profilaktyki 40 Plus – zachęcała.
Piknik trwał od godz. 11 do 17.

/joge/

Ważne wydarzenia