NFZ organizuje zdrowotny piknik w Sandomierzu. W programie bezpłatne badania, porady dietetyczne i lekarskie

Profilaktyczno – zdrowotny piknik z dodatkowymi atrakcjami organizuje w najbliższą sobotę (24 lipca) świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Odbędzie się na Bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w godz. od 11 do 17.

– Piknik przede wszystkim ma na celu zachęcić, by regularnie wykonywać profilaktyczne badania – mówi Beata Szczepanek, rzeczniczka prasowa NFZ w Kielcach.
Nad Wisłą stanie miasteczko zdrowia, w którym pracownicy Funduszu promować będą program Profilaktyka 40 Plus.

–  Chcemy przybliżyć ten program mieszkańcom województwa świętokrzyskiego. ale nie tylko. Sandomierz jest turystyczną mekką w Polsce, w tym czasie przyjeżdża tu mnóstwo ludzi i każdy będzie mógł skorzystać z naszej pomocy. Wytłumaczymy, a jakich badań w ramach programu nożna skorzystać, pomożemy wypełnić ankietę, która jest formą kwalifikacji do badań, pomożemy się zarejestrować – zapewnia rzeczniczka NFZ-etu.

Na pikniku organizatorzy będą zachęcać do badań, które pozwalają na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. O profilaktyce będzie można porozmawiać z dr Leszkiem Smorągiem, kierownikiem Zakładu Profilaktyki Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz z członkiniami sandomierskiego stowarzyszenia 'Amazonki”, które przeszły zabieg mastektomii, czyli usunięcia piersi.
Do dyspozycji pacjentów będzie pielęgniarka diabetologiczna oraz pielęgniarki z Zakładu Profilaktyki Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Panie będą mogły bez żadnej rejestracji wykonać bezpłatne badanie cytologiczne i mammograficzne w specjalnym cytomammobusie ŚCO. Ale to nie wszystko.

– Będzie można, m. in. zważyć się i dokonać analizy składu ciała. To bardzo ważne dla ustalenia jaki sposób odżywania nam służy. Pojawi się możliwość rozmowy z dietetykiem, mierzyć będziemy poziom cukru we krwi i ciśnienie. Będzie można zapoznać się także z naszymi programami diet – „8 tygodni dla zdrowia”, i „Środach z profilaktyką” – wylicza Beata Szczepanek.

Dodaje, że na miejscu będzie można wyrobić kartę EKUZ, czyli europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego oraz założenia i  potwierdzenia profilu zaufanego z dostępem do Internetowego Konta Pacjenta.

Organizatorzy przygotowali także spacer z instruktorami nordic walking, którzy najpierw wytłumaczą i wskażą jak powinno się chodzić z kijkami, by uzyskać najlepsze efekty zdrowotne.
Przypomnijmy, piknik na nadwiślańskich bulwarach w Sandomierzu odbędzie się w najbliższą sobotę w godz. od 11 do 17.

/joge/

Ważne wydarzenia