Czy po latach starań zostanie przebudowany miejski odcinek drogi 754? Władze województwa złożyły wniosek do programu Polski Ład

Przebudowa miejskiego odcinka drogi wojewódzkiej nr 754, czyli między innymi Aleja 3 Maja i ul. Radwana, zostanie zgłoszona do programu Polski Ład, który finansowany jest z unijnego Funduszu Odbudowy Gospodarki po Pandemii.

Ogłosił to dziś marszałek Andrzej Bętkowski.
– Ta inwestycja ma pełną dokumentację, ta inwestycja jest inwestycją, która ma szanse być zrealizowana przez samorząd województwa jeszcze w tej kadencji i stąd taki wybór – wyjaśniał.
Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie to warta około 90 milionów złotych inwestycja może być gotowa już w 2023 roku.
– Biorąc pod uwagę inne, także ważne inwestycje drogowe na terenie województwa to ten projekt jest najlepiej przygotowany do realizacji – podkreślał dziś na antenie Radia Ostrowiec prezydent Jarosław Górczyński. Jeszcze w poniedziałek spotykał się w tej sprawie z marszałkiem Bętkowskim.
– Padła argumentacja, że miasto Ostrowiec Świętokrzyski jest najbardziej przygotowane, ma najlepszą dokumentację i jest w tak zwanej gotowości. Wygrywa argument merytoryki, argument techniczny, że na cały ten ciąg dróg w Ostrowcu Świętokrzyskim mamy pozwolenie na budowę, mamy projekt budowlany i jesteśmy gotowi wystartować z przebudową tych ulic – tłumaczył.
Prezydent Górczyński podkreślał, że będzie to trudne logistycznie przedsięwzięcie, ale Ostrowiec jest na nie przygotowany.
– To jest główny ciąg komunikacyjny i wykonawca, który wygra tę ulicę, będzie miał utrudnione zadanie, żeby pogodzić interesy wszystkich, ale jest to do zrobienia, ponieważ mamy dojazd do Kilińskiego, mamy dojazd do Rynku, Słowackiego, mamy odejście w Denkowską. Najtrudniejszym elementem będzie wyburzenie istniejącego mostu i postawienie nowego obiektu mostowego, a konkretnie mostu pylonowego. Ta przeprawa przez rzekę Kamienną będzie praktycznie niemożliwa i te objazdy będą musiały pójść innymi mostami – wyjaśniał Jarosław Górczyński.
– To kolejny dowód na to, że presja ma sens – komentuje Arkadiusz Bąk, radny wojewódzki, szef ludowców w powiecie ostrowieckim.
– Bardzo dobrze, że ta presja również ze strony Radia Ostrowiec występowała, nasza polityczna również. Ważna była także działalność mojej koleżanki radnej Magdaleny Zieleń, która będąc z Ostrowca lobbowała tę inwestycję u marszałka. Wszyscy, którzy logicznie rozumują temat rozwoju Ostrowca Świętokrzyskiego, wspierali budowę tej drogi. Jeszcze oczywiście trzeba to wszystko podomykać, ale widać, że warto się starać – podkreśla.
Przypomnijmy, że przebudowa drogi 754 obejmuje wyburzenie obecnego mostu nad Kamienną i budowę nowego mostu pylonowego, który architektonicznie nawiązuje do pylonowej kładki dla pieszych, łączącej Aleję 3 Maja z ulicą Wałową.
Dalej przebudowę Alei do skrzyżowania ulic Okólnej ze Słowackiego, gdzie ma powstać rondo turbinowe, wyjście nowym szlakiem w ulicę Denkowską do ul. Radwana i dalej remont Radwana aż do skrzyżowania z ulicą Bałtowską.
To, czy wniosek o przebudowę drogi 754 zostanie przyjęty dowiemy się najprawdopodobniej pod koniec sierpnia.

/bart/

Ważne wydarzenia