Będą nowe połączenia autobusowe na terenie powiatu ostrowieckiego

Kolejnych pięć linii autobusowych uruchomi wkrótce powiat ostrowiecki dzięki dofinansowaniu z krajowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Samorząd w ramach rozstrzygniętego właśnie drugiego w tym roku naboru pozyskał blisko 250 tysięcy złotych.

– Mamy duże zainteresowanie tym działaniem ze strony gmin i to burmistrzowie, wójtowie wnioskowali o utworzenie nowych linii autobusowych w celu zlikwidowania białych plam  przewozowych, zwiększenia dostępności komunikacji dla mieszkańców – mówi Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego.

Nowe linie autobusowe połączą Ostrowiec Świętokrzyski z Grzegorzowicami i Wałsnowem przez Wasniów, Autobus będzie jeździł w soboty. Do Ostrowca i z powrotem dojadą w dni robocze mieszkańcy Wiktoryna – kurs będzie się odbywał przez Sudół, Borię, Stoki Duże – a także Prawęcina, przez Kunów. Ten autobus będzie kursował także w soboty. W dni robocze i soboty do Ostrowca dojadą mieszkańcy Mychów-Kolonii, a w dni robocze przez Wólkę Bałtowską mieszkańcy Antoniowa Dużego.

Szacowany koszt zadania jest większy o 28 tysięcy od otrzymanych funduszy i kwotę tę pokryją samorządy powiatowy oraz poszczególnych gmin, a autobusy wyruszą w trasę po wyborze w drodze konkursu firmy przewozowej. Dotacja pozwoli utrzymać nowe połączenia do końca roku. – Fundusz, jak zapewniał nas pan wojewoda, ma cechę trwałości, więc spodziewamy się kolejnych naborów pod koniec roku, dzięki czemu będziemy mogli ubiegać się o finansowanie istniejących linii w roku następnym – zapowiada wicestarosta Jabłoński.

Powiat, wspólnie z gminami, uruchomił w tym roku, dzięki otrzymanej dotacji w pierwszym naborze, 30 połączeń autobusowych. Wkrótce będzie ich 35, a całkowity koszt przedsięwzięcia to 2 miliony 600 tysięcy złotych.

Jednocześnie został złożony do wojewody wniosek o zwiększenie finansowania na potrzeby uruchomienia dodatkowych kursów na 4ech liniach w gminie Bodzechów.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia