W ten weekend odbędzie się XIV Festiwal Wielki Ogień im. Miry Kubasińskiej

zdjęcie: Stanisław Dunin-Borkowski

Dziś po raz 14 sty zapłonie w Ostrowcu Wielki Ogień. Koncerty i spotkania z muzykami odbywać się będą w Parku Miejskim oraz na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury.

Jacek Kowalczyk dyrektor Miejskiego Centrum Kultury podkreśla, że Festiwal Wielki Ogień to dobra marka miasta. Przypomniał, że pierwsza edycja odbyła się 2 lata po śmierci Miry Kubasińskiej, która jest patronką festiwalu.
– Mira Kubasińska to była postać bardzo mocno związana z Ostrowcem Świętokrzyskim, stąd pojawił się impuls do organizacji tego typu wydarzenia i rozwijania jego idei przez kolejne lata. Zagrało na nim mnóstwo gwiazd jak Martyna Jakubowicz, Kasa Chorych czy Dżem. Syn Miry Kubasińskiej był wielokrotnie w jury części konkursowej – podkreśla.
Na otwarciu festiwalu dziś o godz. 19 zagra Kraków Street Band, zespół wykonujący muzykę z pogranicza folku, rocka, bluesa, country i jazzu tradycyjnego, założony przez Łukasza Wiśniewskiego i Piotra Grząślewicza w Krakowie w 2014 roku.
Później odbędzie się pokaz filmu biograficznego 'Skazany na bluesa’, poświęcony postaci Ryszarda Riedla, nieżyjącego wokalisty zespołu Dżem.
A w sobotę na dziedzińcu Browaru o godz. 16 rozpoczną się przesłuchania młodych wykonawców. – To najważniejszy punkt festiwalu – podkreśla dyrektor Kowalczyk.
Wieczorem zagra zespół MITH, czyli laureat poprzedniej edycji konkursu, a godzinę później na scenę wyjdzie zespół rockowy Ornette, którego liderem jest Grzegorz Stępień, wieloletni basista Oddziału Zamkniętego.
W niedzielę festiwal przeniesie się do Parku Miejskiego, a konkretnie do amfiteatru, gdzie o godzinie 18 rozpocznie się koncert galowy, na którym zaprezentują się laureaci części konkursowej.
Na zakończenie festiwalu, o godzinie 20:30 wystąpi gwiazda wieczoru, zespół Luxtorpeda.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa plenerowa fotografa Wojciecha Różalskiego, zatytułowana 'Głośniej!’, na której zaprezentowane zostaną zdjęcia z festiwali muzycznych w całym kraju.

/bart/

Ważne wydarzenia