Absolutorium dla wójta Bodzechowa

Jerzy Murzy, wójt gminy Bodzechów otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Przedstawiony przez wójta na piątkowej sesji raport o stanie gminy za ubiegły rok zaznaczał kwestie związane z finansami gminy, inwestycjami, ochroną środowiska i ekologią, a także oświatą, polityką społeczną, oraz sportem i rekreacją.

Zrównoważony projekt budżetu w ciągu 2020 roku został ostatecznie zmniejszony po stronie dochodów o kwotę prawie 559 tysięcy zł, a po stronie wydatków zmniejszony o ponad 684 tysiące. Zadłużenie gminy wynosi 10 proc., przy dopuszczalnym 60 proc. – U nas w tym temacie jest dobrze. A te 10 proc. zostało wykorzystane na rozwój, inwestycje a konkretnie na kanalizację. Program ten rozpoczęliśmy już kilka lat temu. Teraz to już czwarty etap tej inwestycji. Zaciągnięty kredyt poszedł na udział własny na rozbudowę gminnej kanalizacji. Także to są środki bardzo dobrze wydane – wyjaśnia wójt Jerzy Murzyn i podkreśla, że dalsza budowa i rozbudowa sieci kanalizacyjnej to najważniejsze zadanie inwestycyjne, które udało się zrealizować. – To duży sukces zwłaszcza dla gminy wiejskiej, która nie może uzyskać wsparcia ze strony spółek miejskich. To jest wielkie osiągnięcie, a w związku z tym, że podczas realizacji tej inwestycji było także odtworzenie dróg , więc udało nam się ułożyć nowe asfalty. Na drogach powiatowych to ponad 10 kilometrów, na naszych jeszcze więcej – mówi wójt Murzyn i dodaje, że część prac na drogach dobiegła końca, niektóre są w trakcie. Wybudowana została bieżnia lekkoatletyczna na stadionie w Bodzechowie, sześć budynków komunalnych przeszło termomodenizację. Przypomniał, że w ubiegłym roku uruchomione zostały kolejne programy wspierające mieszkańców w tym m.in. dopłaty do wymiany kopciuchów. Zapowiedział, że kluczowe inwestycje są wykonywane i samorząd może stopniowo przerzucać środki finansowe na zadania, które mają poprawiać infrastrukturę rekreacyjną i integrować mieszkańców.

Wójt Jerzy Murzyn zwrócił uwagę na problem związany z coraz mniejszą liczbą urodzeń na terenie gminy Bodzechów, co bezpośrednio wpływa na sytuację w gminie. Dla przykładu w 2018 roku urodziło się sto trzydzieścioro jeden dzieci, w 2019 już 93, a w minionym 2020 tylko 85. – Jest nas coraz mniej i pewnie będzie jeszcze mniej, a to dla samorządów mniej dzieci, to i mniejsze subwencje na oświatę. W ośrodkach zdrowia mniej na mieszkańców, gmina także otrzyma mniejsze subwencje na mieszkańców. Dla całego kraju jest to trudna sytuacja, szczególnie pod kątem przyszłych emerytów. Nasz system emerytalny jest tak skonstruowany, że to młodzi utrzymują seniorów, więc jeśli będzie nas coraz mniej to może się to wszystko zawalić. Na szczęście sytuację ratuje fakt, że coraz więcej osób osiedla się na terenie gminy Bodzechów ze względu na jej atrakcyjne położenie i komunikację z miastem – podkreśla wójt Bodzechowa.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia