Nowe dowody już od sierpnia. Więcej pracy spocznie na pracownikach miast powiatowych

żródło: pixabay.com

Od 2 sierpnia zacznie obowiązywać nowy wzór dowodów osobistych w Polsce. Dodana w nich zostanie nowa cecha biometryczna, czyli odciski palców, a także odręczny podpis właściciela.

W związku ze zmianami nie będzie już można wniosku o wydanie nowego dowodu złożyć przez internet, bo odcisk palca musi być fizycznie pobrany w urzędzie. To z kolei spowoduje więcej pracy dla urzędników.
– Każdy z interesantów będzie musiał pofatygować się do nas osobiście. Nowością, co nas nieco zaskoczyło, jest fakt, że kiedy zostaną doposażone stanowiska mobilne a takie muszą być, ponieważ jest część osób, które z uwagi na stan zdrowia nie mogą dotrzeć do urzędu. Zazwyczaj są to mieszkańcy DPS-ów czy pacjenci szpitala. Do tej pory byli obsługiwani przez ich urzędy gminne. Teraz dowiedzieliśmy się, że my jako urząd miejski będziemy obsługiwać w zakresie wymiany nowych dowodów wszystkich niemobilnych mieszkańców gmin z całego powiatu ostrowieckiego – mówi Beata Duda, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Ostrowcu, dodając, że takie czynności mobilnie będzie wykonywać dwóch pracowników referatu obywatelskiego na cały powiat ostrowiecki. Trudno nam jednak na razie określić skalę tego zagadnienia – podkreśla naczelnik Duda. – Na razie nie orientujemy się jak to wygląda w innych, mniejszych gminach. Dochodzi nam nowe zadanie do realizacji. Przed nami kwestia logistyki i dojazdu do pracownika. Musimy sobie z tym poradzić i zgodnie z wytycznymi realizować. Nie wiemy jeszcze jak to będzie wyglądać. Dowiemy się tego w momencie jak tylko pojawią się pierwsze zgłoszenia o realizację takiej usługi – informuje.

Warto dodać, że nie będzie przymusu wymiany dowodów. 'Starym’ dokumentem tożsamości będzie można się posługiwać, do momentu kiedy ten nie straci ważności – mówi Beata Duda.

/paw/

Ważne wydarzenia