Sensoryczne ogrody na Ogrodach już otwarte

Z udziałem władz powiatowych, radnych związanych z osiedlem Ogrody, urzędników realizujących projekt, przedstawicieli Rady Osiedla Ogrody oraz dzieci z pobliskich przedszkoli i szkół został dziś oddany do użytku Ogród na Ogrodach, jaki powstał za boiskiem przy szkole nr 5.

– To jest miejsce, które będzie miejscem wypoczynku. Ma łączyć rekreację ze sferą relaksu. Cieszę się, naprawdę jest to miła chwila, że możemy razem świętować otwarcie takiego pięknego skweru, ogrodu – mówił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Milena Gawąd-Korona z referatu zieleni Urzędu Miasta w Ostrowcu, która współtworzyła koncepcję przestrzeni, przypomina, że została ona wypracowana podczas warsztatów z podopiecznymi Świętokrzyskiego Ośrodka Terapii na Ogrodach w 2016 roku. – Te pomysły zostały później przekute przez zawodowych architektów na koncepcję projektową, która jest oparta na innowacyjnej metodzie terapii, hortiterapii, czyli leczenia ogrodem i roślinami – wyjaśnia.
Sensoryczny ogród pięciu zmysłów ma dobroczynnie wpływać na zdrowie poprzez kontakt z roślinami w wydzielonych strefach i oddziaływać na zmysł wzroku, zapachu, a nawet smaku, bo posadzone zostały rośliny dające jadalne owoce. Na zmysł słuchu działać ma szum wysokich traw, a na zmysł dotyku – ścieżka złożona z szesnastu pół wysypanych różnym podłożem. – W stopach jest 72 tysiące zakończeń nerwowych, które są zakończone z mediatorami energetycznymi w organizmie – podkreśla kierownik Gawąd.

Każda ze stref na terenie 15 arów wygląda inaczej. Strefę zapachu okala duża okrągła pergola, są łąki kwietne, fioletowe szałwie, drzewa ozdobne, która za kilka lat dadzą cień, siłowania ze sprzętami, naturalny plac zabaw zbudowany z przeznaczonych do wspinania się drewnianych bali i mnóstwo ławek.
To jest kolejny przykład tego, jak dzięki dobrej współpracy zmienia się miasto. Czasami na radach osiedlowych mieszkańcy nam nie wierzyli. Dla mnie takim przykładem są Częstocice, które po zrealizowaniu tam kilku inwestycji zaczęły żyć – mówiła podczas uroczystości otwarcia obiektu Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. Prezydent Górczyński zapewniał, że samorządy we współpracy nadal będą inwestować w poprawę komfortu życia.

Wartość budowy Ogrodu na Ogrodach to 1 milion 600 tysięcy złotych. Miasto otrzymało dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 68 procent wartości oraz ze środków rządowych podchodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia