Oskarżone o organizację zgromadzeń dziewczyny ze Strajku Kobiet niewinne

Dziś po raz pierwszy na wokandzie stanęła sprawa organizacji – nielegalnych zdaniem policji – zimowych manifestacji Strajku Kobiet w czasie pandemii i wprowadzonych rozporządzeniem przez rząd ograniczeń. Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim umorzył postępowanie wobec obwinionych Elżbiety Mazur i Beaty Głazek.

– Policja obwiniała obie te osoby o organizację zgromadzeń bez wymaganego zawiadomienia, co reguluje ustawa o zgromadzeniach – mówi mecenas Rafał Jabłoński, który podjął się bezpłatnej obrony obwinionych. – Skład orzekający stanął na stanowisku, niewątpliwie słusznym, że w sprawie nie może mieć absolutnie zastosowania ustawa o zgromadzeniach, ponieważ nie mamy do czynienia ze zgromadzeniem, a spontanicznym spotkaniem. Sąd szczegółowo uzasadnił swoje stanowisko, powołując się na przepisy prawne, przeanalizował stan faktyczny – dodaje mecenas Jabłoński.
Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu przysługuje prawo wniesienia skargi na postanowienie sądu. Przypomnijmy, że rozpatrywane przez inne sądy podobne sprawy także kończą się umorzeniami, tak jak wcześniej sprawy dotyczące udziału w tych spontanicznych manifestacjach.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia