Jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią?

Wilgoć ze względu na charakterystyczne przeznaczenie pomieszczenia, jakim jest łazienka, jest jej nieodłącznym elementem. Z tego też względu należy dołożyć wszelkich starań, aby zabezpieczyć przed jej destrukcyjnym działaniem wszystkie znajdujące się w tym miejscu meble. Tylko jak tego dokonać?

Impregnacja mebli

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony mebli przed szkodliwym działaniem wilgoci w łazience, jest poddawanie ich impregnacji. Nieprzystosowane do warunków panujących w łazience elementy wyposażenia będą nie tylko szybko niszczały, ale również staną się środowiskiem idealnym dla rozwoju szkodliwych dla organizmu ludzkiego grzybów czy pleśni. Każdy w producentów mebli ma swoje ścisłe zalecenia co do impregnacji mebli, do których warto się zastosować. Co ważne, czynność ta nie może być wykonana jednorazowo. Dla zachowania trwałości i użyteczności wyposażenia łazienkowego należy powtarzać ją odpowiednio regularnie.

Pochłaniacze wilgoci i wentylacja

Nie da się uniknąć wilgoci w łazience, choć można ją przynajmniej trochę zminimalizować. W tym celu warto zainwestować w dobrej jakości pochłaniacze wilgoci (w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się elektroniczne modele), które będą działały skutecznie i wydajnie. Dzięki nim możliwe jest usunięcie wilgoci z pomieszczenia, dzięki czemu meble nie są już narażone na jej destrukcyjne działanie. Poza praktycznymi w zastosowaniu pochłaniaczami wilgoci już na etapie projektowania łazienki należy zadbać o prawidłową jej wentylację.

Jakie meble do łazienki?

Zdając sobie sprawę z tego, jak ważna dla trwałości mebli jest ochrona ich przed wilgocią, nie należy zapominać o tym, że istotne znaczenie ma także odpowiedni dobór poszczególnych elementów wyposażenia łazienki. Przede wszystkim należy stawiać na materiały, które są wysoce odporne na działanie wilgoci – to gwarancja, że zarówno meble jak i wszelkie inne dodatki przetrwają jak najdłużej w takich warunkach. Blat na którym umieszczona jest umywalka nablatowa nie będzie pęczniał, ani poddawał się odkształceniom, co znacznie psułoby efekt wizualny łazienki. Z jakich materiałów wybierać meble łazienkowe? Dobrym rozwiązaniem będą:

  • płyty MDF,
  • płyty HDF,
  • płyty HPL (idealnie do pomieszczeń o bardzo wysokim poziomie wilgotności),
  • płyty stolarskie,
  • płyty wiórowe,
  • płyty wykończone fornirem.

Poza materiałem, z jakiego wykonane są przeznaczone do łazienki meble, warto zwrócić również uwagę na ich wykończenie. W tym przypadku najlepiej będzie się sprawdzało zastosowanie:

  1. akryl, materiał nadający meblom połysku, odporny na ścieranie;
  2. specjalna folia chroniąca meble przed pęcznieniem;
  3. lakier z utwardzaczem, zmniejszającym wchłanialność wilgoci;
  4. laminat, który skutecznie będzie jednak działał tylko wtedy, gdy zostanie starannie zaaplikowany. Każdy błąd może prowadzić do jego rozwarstwienia się przy kontakcie z wilgocią.

Chcąc wejść w posiadanie mebli, które doskonale będą się odnajdywały w trudnych łazienkowych warunkach, warto sięgnąć po produkty sprawdzonych producentów, które są odpowiednio przygotowane pod każdym względem do pozostania w warunkach pomieszczeń, do wykorzystania w których zostały stworzone. Co prawda będzie to nieco droższe rozwiązanie niż zakup wyposażenia w zwyczajnym sklepie, jednak zapewni mu trwałość i użyteczność na bardzo długi czas. Kupowanie tanich mebli nie jest wcale opłacalne – bez zalecanego i regularnego zabezpieczania wilgoć szybko je niszczy, a tym samym niezbędne jest dokonanie kolejnego zakupu.

Podziel się

Ważne wydarzenia