Miasto zrzeka się odszkodowania i dołoży milion do budowy drogi nr 754

– Chcąc wesprzeć Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich i ulżyć marszałkowi oraz zarządowi województwa świętokrzyskiego podpisałem dziś dokument zrzekający się przez miasto bezwarunkowo odszkodowań za 46 działek pod przebudowę drogi wojewódzkiej 754 w Ostrowcu – ogłosił dziś na konferencji prasowej prezydent Jarosław Górczyński i zapowiedział, że miasto dołoży do inwestycji jeszcze milion złotych.

– Nic nie stoi już teraz na przeszkodzie, żeby Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach, jako inwestor i zarządca tej drogi mógł przystąpić do jej przebudowy. Chcę też zadeklarować, że zaproponuję naszym radnym, żeby extra milion złotych przekazać dla Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, gdy pojawi się przetarg na tę drogę – powiedział prezydent Górczyński.

W konferencji udział wzięli także radni województwa świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk oraz Józef Bryk. Swoje wsparcie dla inicjatywy zgłosił wcześniej także radny Andrzej Swajda. Z zaproszenia do udziału w spotkaniu nie skorzystali pozostali radni z okręgu obejmującego Ostrowiec, w tym Magdalena Zieleń z PiS. Radny Bąk podkreślał, że od trzech dni podczas posiedzeń komisji przed sesją Sejmiku prowadzili rozmowy ze wszystkimi przedstawicielami regionu w samorządzie województwa, bo chcą przekonać zarząd województwa do rozpoczęcia inwestycji. – Trzy z siedmiu radnych z okręgu są na tym spotkaniu. Mam nadzieję, że na następnym spotkaniu przed sesją absolutoryjną w województwie będziemy jeszcze mogli o tym porozmawiać i będzie nas więcej, bo musimy przekonać zarząd województwa do tego, żeby nasza inwestycja ostrowiecka została wpisana do realizacji z RPO – mówił radny wojewódzki Arkadiusz Bąk. – Będziemy do tego dążyć. Mamy nawet pomysł, jak to zrobić, żeby to przedsięwzięcie dokończyć – zapewniał radny Józef Bryk.

Pierwsze uzgodnienia dotyczące przebudowy drogi od mostu na Kamiennej do wyremontowanej już ulicy Bałtowskiej rozpoczęły się się między samorządem Ostrowca, a samorządem województwa świętokrzyskiego w 2014 roku. Miasto dofinansowało opracowanie dokumentacji, a teraz dla inwestycji wydane są już wszystkie pozwolenia, w tym ZRID. Zadanie jednak nie jest ujęte w budżecie województwa. W ocenie radnego Bąka mogłoby być finansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w kończącej się perspektywie finansowej, czyli już teraz. Przypomina odpowiedź marszałka województwa świętokrzyskiego na jego interpelacje, w której warunkował rozpoczęcie inwestycji od kwestii uregulowania własności terenów. – Tego problemu po decyzji prezydenta już nie ma – podkreśla. – Dziś pan prezydent przeciął tę pętlę. Działki są przekazane bez odszkodowania, więc teraz pierwszym ruchem, który wykonamy będzie ponowienie interpelacji do pana marszałka i poproszenie go w tej sytuacji o wpisanie inwestycji do budżetu. Skoro takie były deklaracje, że brakuje tylko tych działek, to teraz mówimy 'sprawdzam”. Znam pana marszałka Bętkowskiego i uważam, że jest człowiekiem, który dotrzymuje słowa, potrafi dotrzymać słowa i mam nadzieję, że tym razem tez tak będzie – mówił radny Bąk.

Przebudowa drogi 754 w Ostrowcu ma kosztować około 80 milionów złotych. Wartość zrzeczonego się przez miasto odszkodowania to około 7 milionów.
Prezydent i radni podkreślali na konferencji, że teraz jest najlepszy czas na jej wykonanie, bo firmy, które stają do przetargów oferują niskie ceny.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia