’Samochodówka” szuka potencjalnych dawców szpiku dla DKMS

W ubiegłym roku, gdy Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego, czyli popularna 'Samochodówka’ po raz pierwszy zorganizowała akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego wśród pełnoletnich uczniów szkół średnich, udało się znaleźć jedną zgodność i uratować życie osobie zmagającej się z białaczką. Teraz wracają z inicjatywą i zapraszają do niej pełnoletnie osoby, nie tylko uczniów.

Szkoła po ubiegłorocznej akcji otrzymała certyfikat 'Szkoły z życiem’, a koordynatorka przedsięwzięcia Anna Gębura, która jest pedagogiem-terapeutą, certyfikat 'Pedagoga z życiem’.  Wtedy odbywała się ona stacjonarnie, w siedzibie szkoły. Wydarzenie w Dzień Dziecka będzie przeprowadzone w innej formule, a to z powodu wciąż trwającej pandemii koronawirusa. – Nie możemy na szeroką skalę przeprowadzić rejestracji u nas w szkole, w związku z tym 1 czerwca zaprosimy do nas delegacje placówek i przekażemy im ankiety do wypełnienia oraz pałeczki do wymazów. Każda placówka będzie miała dwa dni na wypełnienie ankiety, wymaz ze śliny zapakować zgodnie z instrukcją do opakowania i koperty, a następnie dostarczyć je do nas – wyjaśnia Anna Gębura.
Do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla Fundacji DKMS zgłaszają się już szkoły średnie, ale także instytucje, jak komenda policji, starostwo powiatowe czy Agencja Rozwoju Lokalnego.
Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji potencjalnych dawców, oddawania szpiku, zostaną opublikowane na stronie internetowej 'Samochodówki’. – Przeprowadzimy taką akcję informacyjną odnośnie DKMSu, wyjaśnimy na czym to polega, jak przebiega rejestracja, kto jest wykluczony ze względu na choroby. To będzie takie kompendium wiedzy, które zamieścimy na stronie internetowej naszej szkoły – mówi Anna Gębura.
Dodajmy, że szkoła przyjmuje zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w akcji do końca maja.

/mag/

Ważne wydarzenia