Coraz więcej obcokrajowców wraca do pracy w Polsce

żródło: pixabay.com

Coraz więcej obcokrajowców wraca do pracy w Polsce. W ubiegłym roku, na koniec
sierpnia 2020 roku liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS wynosiła w całym kraju 658 tysięcy. Na koniec kwietnia bieżącego roku, czyli 8 miesięcy później w rejestrach ZUS zgłoszonych było ponad 780 tys. cudzoziemców. To ponad 120 tysięcy więcej.

– Na pewno epidemia COVID-19 miała wpływ na liczbę cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, ponieważ w drugim kwartale 2020 r. mieliśmy spadki nie tylko w regionie, ale w całym kraju. Teraz ta sytuacja dynamizuje się, w naszym regionie na koniec sierpnia ubiegłego roku mieliśmy zarejestrowanych blisko 7000 osób pracujących zza granicy. W styczniu tego roku to już 7500 teraz mamy ponad 8300 – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS.

Najwięcej pracowników zarówno w Polsce jak i województwie świętokrzyskim pochodzi z Ukrainy. Na drugim miejscu w Świętokrzyskiem są Białorusini, a dalej obywatele Mołdawii i Gruzji. Do ubezpieczeń społecznych w całym kraju zgłoszeni są również obywatele Afganistanu, Armenii, Brazylii, Chin i Iraku. Mamy również pracowników z Egiptu, Kuby i Meksyku.

Wśród obcokrajowców ubezpieczonych w świętokrzyskich oddziałach ZUS są także europejczycy – Duńczycy, Austriacy, Portugalczycy czy mieszkańcy Włoch, Węgier i Litwy.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia