W Bałtowie wymienią oświetlenie uliczne na energooszczędne

źródło zdjęcia: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Samorząd Bałtowa pozyskał ponad 1 mln. 300 tys. złotych unijnych środków na wymianę oświetlenia ulicznego na terenie gminy. Zwykłe lampy zastąpią energooszczędne żarówki LED-owe. Z kasy gminy pójdzie na ten cel około 250 tysięcy.


Jak mówi wójt Hubert Żądło, gmina przygotowała już dokumentację potrzebną do ogłoszenia przetargu na wykonanie tej inwestycji.
– Wymienione zostanie 596 lamp z sodowych na LED-owe oraz dodatkowo zostaną zamontowane 2 lampy wyposażone w technologię odnawialnego źródła energii we wszystkich miejscowościach, oprócz ciągu na drodze wojewódzkiej. Tam nie możemy wymienić lamp ze względu na trwałość projektu unijnego i nie może być podwójnego finansowania z tej smaej perspektywy unijnej tego samego zadania – wyjaśnia. Przez jakiś czas na drodze wojewódzkiej pozostanie jeszcze stare oświetlenie.
Wójt Żądło podkreśla, że inwestycja przyniesie znaczne oszczędności dla gminy, ponieważ zużycie energii będzie o około 60 proc. mniejsze niż dotychczas.
Oświetleniem będzie można sterować, a dokładniej zwiększać lub zmniejszać jego natężenie w zależności od warunków. Oświetlenie ma zostać wymienione do wiosny przyszłego roku, ale samorząd liczy, że to zadanie zostanie ukończone jeszcze w tym roku.

/bart/

 

Podziel się

Ważne wydarzenia