Samorządowcy pytają o przyszłość „powodziówek”

Samorządowcy z powiatu ostrowieckiego pytają: co z rządowym programem 'Fundusz usuwania skutków klęsk żywiołowych’, popularnie nazywanym 'powodziówkami’.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa mówi, że wstrzymany w 2020 roku program był ogromnym wsparciem dla jednostek gminnych i powiatowych.
– To korzystny dla gmin program, ponieważ dzięki niemu można pozyskać dofinansowanie do 80 procent na remont dróg wewnętrznych. Dla nas, dla samorządów był to dobry pakiet startowy jeśli chodzi o wykonanie dróg gminnych czy powiatowych, bo takie też są na naszym terenie. Mieszkańcy czekają aby ten fundusz odblokować – wyjaśnia.
W tym momencie 5 dróg należących do gminy i 9 dróg powiatowych kwalifikuje się do tego programu, jednak wciąż nie wiadomo kiedy i czy program jeszcze kiedykolwiek zostanie odmrożony. W podobnym tonie wypowiada się Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego, który zaznacza, że na terenie powiatu znajduje się 21 dróg powiatowych, które kwalifikują się do 'powodziówek’.
Zwraca uwagę, że samorządy muszą wiedzieć, co dalej się zadzieje z tym programem.
– Kształtujemy jakąś przyszłość dla poszczególnych zadań i brak rozstrzygnięcia w tej kwestii nas zamraża. Liczymy, że jakaś droga zostanie dofinansowana z tego programu, przygotowujemy dokumentacje pod tym kątem i nie możemy składać wniosków. Dlatego czekamy na jakąś informacje, czy ten program będzie dalej realizowany, czy musimy pozyskiwać środki na remonty poszczególnych odcinków z innych programów – tłumaczy.
Samorządowcy zapowiadają, że mają zamiar pytać drogą oficjalną o przyszłość programu 'Fundusz usuwania skutków klęsk żywiołowych’.

/bart/

Ważne wydarzenia