„Akcja menstruacja” już w ostrowieckich szkołach

Szkoły podstawowe nr 4 i 14, a także II Liceum Ogólnokształcące imienia Joachima Chreptowicza i Zespół Szkół nr 3, czyli dawny THM, jako pierwsze w Ostrowcu odpowiedziały na inicjatywę dziewczyn ze Strajku Kobiet i otrzymają od fundacji 'Akcja menstruacja’ skrzynki z darmowymi artykułami higienicznymi dla miesiączkujących uczennic. W ramach programu 'Hej, dziewczyny’ skrzynki te będą regularnie uzupełniane przez fundację w podpaski i tampony.

– Wyszłyśmy z taką inicjatywą i skontaktowałyśmy się z urzędem miejskim, który odpowiada za szkoły podstawowe oraz starostwem powiatowym, które odpowiada za szkoły średnie i poprosiłyśmy o zgodę na udział szkół w tym programie oraz na jego rekomendację – mówi Beata Głazek ze Strajku Kobiet – Ostrowiec Świętokrzyski. Podkreśla, że do programu wciąż jeszcze mogą przystąpić pozostałe szkoły. Do wszystkich placówek na terenie miasta aktywistki już wcześniej wysłały maile z formularzami zgłoszeniowymi, które należy wypełnić, a później już tylko czekać na kontakt przedstawiciela organizacji, który przygotowuje porozumienie, a następnie wysyła skrzynki i materiały higieniczne.
– O wykluczeniu menstruacyjnym wśród młodych kobiet mówi się od niedawna, tymczasem to poważny problem społeczny – mówi Beata Głazek. – Ponad 20 procent dziewczynek uczęszczających do szkół opuszcza lekcje, dlatego, że nie ma dostępu do odpowiednich środków higieny. Prawie 20 procent rezygnuje z wyjścia z domu w czasie miesiączki i ze spotkań z rówieśnikami. Dziewczynki zamiast podpasek czy tamponów używają papieru toaletowego narażając się na infekcje. To jest bardzo duże obciążenie psychiczne dla tych dziewczynek, ale to są także problemy w procesie edukacji. Uważamy, że to jest bardzo ważne, żeby im zapewnić warunki do pełnego rozwoju w poczuciu bezpieczeństwa i komfortu – zaznacza.
Z inicjatywy aktywistek jeszcze w tym tygodniu skrzynki 'Punktu Pomocy Okresowej’ z darmowymi produktami do higieny menstruacyjnej zawisną na budynkach pływalni Rawszczyzna oraz hali KSZO przy ulicy Świętokrzyskiej. Pierwsza w Ostrowcu taka skrzynka fundacji 'Akcja menstruacja’ zawisła przed dwoma tygodniami w łazience Galerii Ostrowiec.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia