Lampa stojąca do salonu – Trendy 2021

Rok 2021 nie przyniesie rewolucji w dziedzinie aranżacji wnętrz, co nie znaczy, że skupi się tylko na tym, co stare i dobrze znajome. Widać to na przykładzie lamp stojących. Modne będą zarówno trendy retro, jak i bardzo awangardowe.

Lampy stojące na trójnogu

Lampy stojące na trójnogu wyraźnie nawiązują do stylu retro i bogato czerpią z jego tradycji. W sezonie 2021, który stawia na nowoczesność, ale nie odżegnuje się od tradycji i klasyki, takie lampy będziemy widywać „na salonach” bardzo często. Pojawią się nie tylko w prywatnych domach, ale też w hotelach, biurach, miejscach publicznych. Ich dopełnieniem są abażury w kształcie walca i ściętego stożka, najczęściej szyte z weluru lub welwetu. Niektóre trójnogi umożliwiają regulację wysokości lampy. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala decydować, jak duży obszar chcemy oświetlić.

Minimalistyczne lampy stojące do nowoczesnych wnętrz

Prosta podstawa, cienka długa nóżka i klosz. Tak w skrócie można scharakteryzować nowoczesne lampy stojące. Zrobione z błyszczącego metalu, najczęściej białe, srebrne lub czarne, wyraźnie wskazują styl wnętrza, które chcą oświetlić. Takie lampy doskonale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych, monochromatycznych, ale też wszędzie tam, gdzie dekoracją ma być przede wszystkim blask, nie kształt, a więc np. we wnętrzu w stylu glamour. Klosz może być skierowany ku górze lub dołowi. Niektóre lampy umożliwiają regulację ustawienia.

Lampy w stylu boho – wnętrza ze smakiem

Rok 2021 będzie mocno akcentował powrót do natury, także w stylach wnętrzarskich. Bardzo popularny będzie styl eko, połączony z artystycznym boho. Ten powrót do natury ma nam zrekompensować ciągle trwającą pandemię i związane z nią stresy. Ukojenia będziemy szukać w otoczeniu przyrody, choćby tej pod postacią roślin doniczkowych i dekoracji z motywami florystycznymi.

W takim otoczeniu lampy w stylu boho przeżyją prawdziwy renesans. Drewniane lub stylizowane na drewno podstawy i nogi będą wykończone kloszem plecionym z wikliny lub materiału ją imitującego. Dominować będą kolory ziemi.

Nowoczesne lampy stojące o awangardowych kształtach

Nie tylko tradycja. We wnętrzach 2021 nie zabraknie miejsca na bardzo nowoczesne konstrukcje świetlne, które na pierwszy rzut oka trudno nazwać lampami. Będą one miały bardzo awangardowe kształty, a zamiast żarówek – taśmy LED. Doskonałym przykładem mogą być dwie spiralnie zwinięte taśmy, przypominające nieco łańcuch DNA. Nadal bardzo modne będą metalowe ażurowe abażury, niekoniecznie symetryczne. Nie zabraknie lamp kulistych, chętnie ustawianych szczególnie we wnętrzach w stylu industrialnym i nowoczesnym. Między innymi takie lampy oferuje marka Eurofirany.

Modne kolory lamp 2021

Kolory roku 2021, według Instytutu Pantone, to żółty i szary. Nietrudno zgadnąć, że więcej propozycji znajdziemy w odcieniach szarości, niż żółci, choć tych drugich także nie zabraknie.

Bardzo modne będą wspomniane wyżej kolory ziemi (a więc między innymi szarość), pojawią się lampy białe, czarne, w odcieniach złota, srebra, miedzi i naturalnego drewna. Jeśli chodzi o abażury z tkaniny, to będzie można je dowolnie wymieniać i dzięki temu dopasować lampę dokładnie do swoich potrzeb.

W trendach 2021 raczej nie znajdziemy lamp zielonych i różowych. Te kolory będą jeszcze gościły na ścianach, ale ich czas powoli się kończy.

Podziel się

Ważne wydarzenia