Placówka w Małachowie doczeka się „głębokiej termomodernizacji”

źródło zdjęcia: FM Dom Dziecka Małachów

Dom Dziecka w Małachowie doczeka się gruntownej termomodernizacji. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, które jest właścicielem obiektu wybudowanego pod koniec XIX wieku, przygotowuje dokumentację, która umożliwi ogłoszenie przetargu na wykonanie tej inwestycji.


Tomasz Mroczek, naczelnik wydziału infrastruktury i rozwoju podkreśla, że prace termomodernizacyjne chcą zakończyć najpóźniej w maju przyszłego roku, bo do sierpnia muszą rozliczyć inwestycję.
Koszt inwestycji wynosi około 2 milionów 100 tysięcy złotych z czego ponad milion 300 tysięcy stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
Naczelnik Mroczek tłumaczy, że zostanie wykonana tak zwana 'głęboka termomodernizacja’. Co to oznacza?
– Będzie ona polegała na dociepleniu ścian poniżej gruntu, również na dociepleniu ścian zewnętrznych, na dociepleniu stropu nad ostatnią kondygnacją, na wymianie pokrycia dachowego oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Przebudowana zostanie kotłownia i wymienione źródło ciepła oraz wewnątrz wymienione zostanie oświetlenie na energooszczędne – wyjaśnia.
Edyta Kaczmarska, dyrektor Niepublicznych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Małachowie mówi, że remont budynku jest bardzo potrzebny.
– Mamy możliwość zapewnienia naszym wychowankom lepszych warunków bytowych i zmniejszenia kosztów utrzymania budynku – mówi.
Obecnie w placówce przebywa 41 dzieci w wieku od 1,5 roku do 21 lat.

/bart/

Ważne wydarzenia