Projekt zachęcający młodzież do nauki zawodu

źródło zdjęcia: Agencja Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu

182 osoby – uczniowie i nauczyciele z ostrowieckich placówek biorą udział w projekcie, który ma zachęcić młodych ludzi do nauki zawodu, a szkoły do zapewnienia atrakcyjności kształcenia zawodowego.


Środki unijne pozyskała Agencja Rozwoju Lokalnego, która udział w projekcie zaproponowała 5 szkołom. To Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika, czyli ekonomik, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, czyli dawna samochodówka, Zespół Szkół nr 2, czyli budowlanka, Zespół Szkół nr 3, czyli THM i Branżowa Szkoła I stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym. Projekt kończy się w tym roku, jego wartość to 1 mln. 250 tys. zł.
– W ramach tego projektu zaproponowaliśmy przede wszystkim doposażenie pracowni w pięciu szkołach, kursy dla uczniów, doradztwo edukacyjno-zawodowe oraz płatne staże i praktyki – mówi Agnieszka Rogalińska, prezes Agencji Rozwoju Lokalnego.
Projekt obejmował także kursy i studia podyplomowe dla nauczycieli. A ostatnio po kursach, warsztatach i praktykach grupa uczniów zdała egzaminy czeladnicze w zawodzie cukiernik.
– Uczestnikami było 9 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Były to osoby niepełnosprawne i bardzo cieszymy się, że moglibyśmy im pomóc – podkreśla prezes Rogalińska.
Wszyscy otrzymali świadectwa czeladnicze potwierdzające kwalifikacje zawodowe wraz z odpisem w języku angielskim.
Istotnym elementem całego projektu jest to, że praktyki odbywane przez uczniów w ostrowieckich firmach są płatne.
– Około 60 uczniów wyślemy na płatne staże i praktyki. W ubiegłym roku pierwsza tura uczniów już takie praktyki odbyła, a w tym roku planujemy wysłać kolejnych 20 uczniów – zapowiada prezes Rogalińska.
Każdy uczeń za miesięczną praktykę bądź staż otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł na rękę.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia