Gmina walczy o środki na wymianę taboru MZK

Nie o 15, a o 23 nowe autobusy może powiększyć się tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu. Gmina Ostrowiec złożyła wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zakupu w ramach 3 etapu programu 'Ekologiczny Transport Miejski’ ośmiu autobusów o napędzie elektrycznym.

Miałyby to być 12-metrowe samochody, które pomieszczą ogółem 65 pasażerów – w tym 22 na siedząco. Pojazdy miałyby być dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i w stu procentach niskopodłogowe. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, fundusz zrekompensuje 80% kosztów związanych z zakupem. Miasto wnioskuje także o przeszkolenie 20 kierowców i 10 mechaników z obsługi bezemisyjnych pojazdów. To jednak nie wszystko – w projekcie ujęto także montaż pięciu stacji ładowania. Znajdą się na terenie budowanej właśnie nowej bazy spółki MZK.
Przypomnijmy jeszcze, że w ramach pierwszych dwóch etapów programu 'Ekologiczny transport miejski’ zakupionych ma zostać 15 nowych autobusów. 6 z napędem hybrydowym i 9 diesli. Zakupy mają być podzielone na trzy przetargi – pierwszy ma odbyć się najwcześniej w czerwcu tego roku.
Budowa nowej bazy MZK ma z kolei zakończyć w połowie 2022 roku.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia