Znamy zwycięzców konkursu na najpiękniej przepisany list miłosny Agnieszki Osieckiej do Marka Hłaski

Dziś w Ostrowieckim Browarze Kultury ogłoszone zostały wyniki i wręczono nagrody laureatom konkursu kaligraficznego 'Pisanie jest sztuką’ na najpiękniej przepisany list miłosny Agnieszki Osieckiej do Marka Hłaski.

W konkursie wzięło udział 51 osób. Zwyciężyła Elżbieta Mazur, która od jakiegoś czasu hobbistycznie interesuje się sztuką pięknego pisania. – Przyzwyczailiśmy się, że wszystko jest drukowane i robione pismem komputerowym. Sama osobiście zatęskniłam za takim odręcznym pismem, za taką estetyką. Sama postanowiłam ćwiczyć i ćwiczę sobie już od jakiegoś czasu kaligrafię, taką specjalistyczną, takie specjalne ozdobne litery. A w sumie to mój mąż wpadł na pomysł, żebym wzięła udział w tym konkursie. Mówi piszesz sobie, ćwiczysz więc może byś wykorzystała to do czegoś. Więc stwierdziłam, że może spróbuję – mówi laureatka.

Aneta Pierścińska-Maruszewska, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i koordynatorka konkursu podkreśla, że dowiódł on tego, że pisanie jest sztuką. – Przy żadnym innym konkursie nie mieliśmy jako komisja konkursowa aż tak dużych dylematów z wyborem tych najpiękniejszych prac, jak właśnie przy tej okazji. Czasem to pierwsze wrażenie przy dokładniejszej analizie okazało się zgubne i na odwrót. To było naprawdę niełatwy wybór, żeby tutaj wyłonić zwycięzców. Przyznaliśmy jedno pierwsze miejsce, jedno drugie i dwa trzecie ex aequo oraz kilka wyróżnień. Dodaje, że ostatnie lata to czas niedbałości o słowo pisane, ale od jakiegoś czasu powoli pojawia się trend powrotu nauki kaligrafii. – Coraz więcej takich kursów jest organizowanych ale także coraz więcej specjalistów właśnie odnośnie pisma. Liternicy są często poszukiwani zwłaszcza przez agencje reklamowe, więc to dobry trend. Chcemy się po prostu wpisać w tę popularyzację pięknego pisania i cieszę się bardzo i serdecznie dziękuję, że są osoby w naszym mieście które zechciałyby wziąć udział w tym konkursie – mówi dyrektor Pierścińska-Maruszewska.

Obecny na podsumowaniu i wręczeniu nagród prezydent miasta już zapowiedział kolejną edycję konkursu.
– To jest bardzo ważna inicjatywa i piękna. Sztuka pisania to jest coś wyjątkowego, ale zanika niestety. Widzimy co się dzieje w otaczającym nas wszechświecie. Wiadomości SMS-owe, krótkie. Natomiast to pisanie jest sztuką i taką sztukę trzeba rozwijać. Takie konkursy powinno się organizować cyklicznie i taki konkurs w przyszłym roku będzie i myślę, że wejdzie na stałe do takiej szerszej grupy inicjatyw społecznych – mówi Jarosław Górczyński.

/paw/

Ważne wydarzenia