Coraz więcej cudzoziemców podejmuje pracę w województwie świętokrzyskim

źródło zdjęcia: Pixabay

Rośnie liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na terenie województwa świętokrzyskiego, tak wynika z najnowszych, pochodzących ze stycznia tego roku danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Co ciekawe, w ubiegłym roku ZUS notował spadek pracujących obcokrajowców.
– Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia ubiegłego roku w naszym województwie wyniosła 6950. Na koniec I kwartału 2020 takich osób było 4182. W styczniu takich osób jest już prawie 7,5 tysiąca – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału ZUS.
Największą liczbę stanowią osoby pochodzenia ukraińskiego. To blisko 6 tysięcy pracowników, ale coraz częściej pojawiają się także osoby z innych krajów.
– Są to osoby pochodzące z takich egzotycznych krajów jak Republika Zielonego Przylądka, Wyspy Św. Tomasza czy nawet Botswana – wymienia Paweł Szkalej.
Z danych wynika, że w województwie świętokrzyskim postanowiło podjąć pracę także ośmiu filipińczyków, trzech pakistańczyków i siedmiu obywateli Tajlandii.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia