Media bez wyboru. Dlaczego na 24 godziny zamilkły stacje telewizyjne, radiowe i portale internetowe

W ubiegłą środę na 24 godziny zamilkły największe stacje telewizyjne i radiowe oraz portale internetowe. Był to protest mediów, na które rząd chce nałożyć dodatkowy podatek od reklam. Do protestu przyłączyło się wielu mniejszych, lokalnych nadawców, w tym Radio Ostrowiec.

Paweł Wroński: Intencją projektu jest likwidacja mediów niezależnych

Projekt rządu nie mówi wprost o podatku na media, nazywa go daniną solidarnościową, która ma zostać przeznaczona na NFZ, kulturę, zabytki i wsparcie mediów. – Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że chodzi głównie o cyfrowych gigantów oraz koncerny zagraniczne, ale… to nieprawda – komentował dla Radia Ostrowiec Paweł Wroński, dziennikarz, publicysta Gazety Wyborczej.

 

Adam Jarubas: Uderzenie w niezależne media Polacy odbierają bardzo źle

Ściągnięcie podatków od gigantów cyfrowych jak Google czy Facebook, które ich w Polsce nie płacą – jak uzasadnia wprowadzenie nowej daniny premier Mateusz Morawiecki – jest zasłoną dla planów dociśnięcia niezależnych mediów – oceniał na antenie Radia Ostrowiec Adam Jarubas, poseł Parlamentu Europejskiego.

 

Krzysztof Luft: Opowiadanie, że media nie płacą podatków to są kompletne brednie

Krzysztof Luft, były minister w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji pytany przez Radio Ostrowiec, co się kryje za tym projektem odpowiada: – Może najpierw powiem, co nie kryje się za tą ustawą, a nie kryje się to, co jest w jej nazwie. Nie chodzi o żadną walkę z pandemią koronawirusa, bo gdyby naprawdę o nią chodziło to całkiem niedawno rząd miał doskonałą okazję, by znacznie większą kwotę wprowadzić w obszar walki z pandemią. Mówię tu o głosowaniu w Sejmie, gdy większością swoich głosów PiS zdecydował, by przekazać sumę 2 miliardów złotych na media zwane publicznymi, czyli rządowe – podkreślał minister Luft.

Sebastian Klauziński: Dołożenie kolejnego podatku może grozić zwolnieniami w mediach

Na antenie Radia Ostrowiec rozmawialiśmy także z Sebastianem Klauzińskim, dziennikarzem OKO.Press. Portal przyłączył się do protestu, mimo że z reklam się nie utrzymuje. – To był oczywisty akt solidarności – komentował i podkreślał, że ustawa ma na celu wyciszenie mediów, które patrzą władzy na ręce.

Podziel się

Ważne wydarzenia